Yükleniyor...

ABD, Kuzey Koreli Yetkiliyi Kripto Aklamakla Suçluyor

Amerika Birleşik Devletleri, Pyongyang adına çalınan kripto para birimlerinin aklanmasına karıştığı iddiasıyla Kuzey Koreli bir banka yetkilisini suçladı.

kuzey koreli

Amerika Birleşik Devletleri, Pyongyang adına çalınan kripto para birimlerinin aklanmasına karıştığı iddiasıyla Kuzey Koreli bir banka yetkilisini suçladı. 

ABD Adalet Bakanlığı 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore Dış Ticaret Bankası’nın temsilcisi olan Sim Hyon Sop’un, çalıntı fonları kullanmak için kripto yatırımcılarıyla komplo kurduğundan şüphelenildiğini söyledi. Bakanlık, 39 yaşındaki Sim’in ABD’deki blok zincir firmalarında yasadışı istihdam yoluyla gelir elde etmek için Kuzey Koreli BT çalışanlarıyla işbirliği yaptığını belirtti. 

Suçlulara Yaptırım Uygulanacak

Konu ile ilgili yorum yapan Başsavcı Yardımcısı Kenneth A Polite Jr: “Bugün açıklanan suçlamalar, Kuzey Koreli operatörlerin ödemeleri ve karları kolaylaştırmak için sanal varlıkların teknolojik özelliklerini kullanarak ve hırsızlık için sanal varlık şirketlerini hedef alarak yaptırımlardan kaçınmaya yönelik girişimlerine yanıt veriyor” ifadelerini kullandı. 

Polite Jr. konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Blok zincirindeki parayı takip ederek ve davranışlarına ışık tutarak Kuzey Koreli aktörleri ve onlara yardım edenleri engellemek ve caydırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” 

Mahkeme belgelerinde kara para aklama operasyonunda suç ortağı olarak adı geçen Çin vatandaşı Wu Huihui de lisanssız para aktarma işi yapmakla suçlandı. Çin ve Kuzey Kore genellikle suçlu zanlıları ABD’ye iade etmedikleri için her iki kişinin de yakın gelecekte mahkemeye çıkarılması beklenmiyor. 

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca Sim, Wu ve Hong Kong pasaportu sahibi Cheng Hung Man’a yasadışı finansman ve kötü niyetli siber faaliyetler yoluyla Pyongyang’a destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacağını duyurdu. 

Terörizm ve Mali istihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson da konu ile ilgili yorumda bulundu. Nelson yaptığı yorumda: “Kuzey Kore’nin uluslararası mali sisteme erişmek için yasadışı kolaylaştırma ağlarını kullanması ve rejimin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programları için sanal para birimi kullanarak gelir elde etmesi uluslararası güvenliği doğrudan tehdit etmektedir” ifadelerini kullandı. 

Yaptırım gözlemcileri, Pyongyang’ın nükleer ve füze programlarını finanse etmek için çok sayıda siber hırsızlık gerçekleştirdiğini söyledi. 

Geçtiğimiz ay BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan yıllık rapora göre Kuzey Kore 2022 yılında 630 milyon ila 1 milyar dolar değerinde sanal varlık çaldı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner