ABD'li Senatörler Yapay Zeka Hakkında Yasa Tasarısı Sundu • Coinkolik
Yükleniyor...

ABD’li Senatörler Yapay Zeka Hakkında Yasa Tasarısı Sundu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri, yapay zekada şeffaflık ve inovasyon konularını hedef alan iki partili iki yeni yasa tasarısı önerdi.

abd yapay zeka

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri, yapay zekada şeffaflık ve inovasyon konularını hedef alan iki partili iki yeni yasa tasarısı önerdi. 

8 Haziran’da Demokrat Senatör Gary Peters ve Cumhuriyetçi Senatörler Mike Braun ve James Lankford, hükümetin YZ kullanımında şeffaf olmasını gerektiren ilk yasa tasarısını tanıttı. Bu tasarı kapsamında, ABD devlet kurumlarının kendileriyle etkileşimde bulunmak için yapay zeka kullandığında halkı bilgilendirmesi ve vatandaşların bu teknoloji tarafından alınan herhangi bir karara itiraz etmeleri için bir sistem oluşturulması amaçlanıyor. 

Birleşik Krallık ve AB Yetkilileri de Harekete Geçti

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cumhuriyetçi senatör Mike Braun, yeni tasarı hakkında açıklamalarda bulundu. 

Braun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Federal hükümetin yapay zeka teknolojisi kullanımı konusunda proaktif ve şeffaf olması ve kararların sürü koltuğunda insanlar olmadan alınmamasını sağlaması gerekiyor.” İkinci yasa tasarısı, Demokrat Senatörler Michael Bennet ve Mark Warner ile Cumhuriyetçi Senatör Todd Young tarafından resmi bir Küresel Rekabet Analiz Ofisi kurulması için masaya getirildi. 

Bu yeni birim, ABD’nin yapay zeka gelişiminin zirvesinde kalmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Küresel Rekabet Analiz Ofisi hakkında yorumda bulunan Bennet: “Yarı iletkenler, kuantum bilişim ve YZ gibi stratejik teknolojilerdeki rekabet gücümüzü Çin gibi rakiplerimize kaptırmayı göze alamayız” ifadelerini kullandı. 

YZ teknolojisini hedef alan düzenlemeler dünya genelinde kanun yapıcılar arasındaki tartışmalarda yer almaya başladı. 

Bu haftanın başında Birleşik Krallık yetkilileri, YZ modellerinin tıp ve nükleer enerjiye uygulananlara benzer düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Aynı gün bir başka Birleşik Krallık yetkilisi, bu modellerin önümüzdeki iki yıl içinde kontrol altına alınmaması halinde insanlığın bir tehditle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. 

Bunun yanı sıra Avrupa’daki kanun yapıcılar, üretken yapay zekanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kapsamlı bir düzenlemeler dizisi olan AB Yapay Zeka Yasası‘nı tamamlama sürecindeler. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x