Yükleniyor...

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: “Dijital Dolar İçin Henüz Çok Erken”

Perşembe günü gerçekleşen Meclis Finansal Hizmetler Toplantısı'nda bir konuşma yapan ABD Merkez Bankası (FED) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, merkez bankasının dijital dolar konusundaki duruşunun halen belirsiz olduğunu belirtti.

fed baskan yardimcisi dijital para aciklamasi yapti

Perşembe günü gerçekleşen Meclis Finansal Hizmetler Toplantısı’nda bir konuşma yapan ABD Merkez Bankası (FED) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, merkez bankasının dijital dolar konusundaki duruşunun halen belirsiz olduğunu belirtti.

2019 yılında FED Başkanı Jerome Powell, FED’in aktif olarak bir CBDC’yi araştırmadığını belirtmişti. Ancak bu yıl yaşanan koranavirüs salgını sonrası, online ödeme yöntemlerinin ne kadar gerekli olduğunun görülmesi sebebi ile, ABD Merkez Bankası dijital doların uygulanabilirliği konusunu araştırmaya başladı.

Quarles, FED’in bir süredir CBDC olasılıklarını incelediğini ancak henüz bir kararın verilmediğini belirtti.

“Hala bu sistemin ABD için uygulanması gereken bir çözüm olduğuna dair inancımızın tam olduğunu söylemek oldukça zor. Artılarını ve eksilerini tartıyoruz. Bununla birlikte, bazı pilot projeler de var ancak bunların hepsi henüz çok erken aşamada. Şimdilik duruşumuzu değiştirdik ve ABD için en iyisini araştırmaya devam ediyoruz.”

FED’in kripto paralar konusunda fikrini değiştirmiş olması, toplu kripto para piyasası açısından oldukça büyük önem taşıyor. Ülkelerin kendi dijital paralarını çıkarması ile birlikte, toplu kripto para piyasasına olan güven de artış gösterecektir.

Kendi dijital parasını çıkarma konusunda şimdlik en kararlı ülke Çin diyebiliriz. Uzun bir süredir “dijital yuan” çalışmalarını sürdüren Çin’in, kısa süre içerisinde kendi dijital parasını piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner