Yükleniyor...

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanından Önemli Dijital Para Açıklamaları

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Türkiye saati ile 15.

fed bitcoin jerome powell

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Türkiye saati ile 15.00’da başlayan Uluslararası Para Fonu (IMF) panelinde sınır ötesi para ödemeleri ve dijital para birimleri hakkında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

IMF tarafından düzenlenen panelde uluslararası ödemelerin geleceği tartışılıyor ve birçok üst düzey yönetici ve konuşmacı katılım sağlamış durumda. Panelin katılımcıları arasında Fed Başkanı Jerome Powell, Stellar Başkanı Denelle Dixon, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Agustín Carstens yer alıyor.

Powell’ın açıklamaları, “Sınır Ötesi Ödemeler ve Dijital Para Birimleri” konulu bir oturumun parçası. Bilindiği üzere Fed, önümüzdeki birkaç yıl içinde açıklanacak olan kendi dijital ödemelerini geliştirmenin ortasında.

“Bankaların Yüzde 80’i Dijital Para Birimlerini Araştırıyor”

Konuşmada IMF Başkanı Kristalina Georgieva, dünyada yaklaşık 50 bankanın CBDC’leri araştırdığına dikkat çekerken Powell ise bankaların %80’inin dijital para birimi çıkarmayı düşündüklerini ifade etti. Powell, Fed adına ise dijital paraların transferleri iyileştirebileceğini fakat henüz CBDC yayınlama kararı almadıklarını söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ayrıca merkez bankası dijital para birimleri hakkında şunları söyledi:

“Bir CBDC fiat yerine geçmez sadece bir kompliman, destek görevi görür.”

Powell ayrıca ABD olarak dijital parada doğru bir yolun izlenmesinin ilk olmaktan daha mühim olduğunu ifade etti. Powell, “Merkez Bankası Dijital Parası’nın para politikasını nasıl etkileyebileceğinin değerlendirilmesi gerekli” diye konuştu.

Powell Libra ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Powell, şunları söyledi:

“Facebook’un Libra isimli dijital para projesinin finans sistemini nasıl etkileyeceği hakkında fikrimiz yok. Ama Libra, merkez bankalarını dijital para sistemine doğru teşvik etti.”

Dijital varlıklarla ilgili riskler hakkında yorum yapan Jerome Powell, siber güvenlik tehditlerine, para politikası ve finansal istikrara yönelik risklere ve yasadışı faaliyetleri finanse etme tehlikelerine vurgu yaptı. Merkez bankasının ancak yukarıda belirtilen sorunlar çözüldükten sonra CBDC’nin potansiyel faydalarını değerlendirmeye hazır olabileceğini söyledi.

Özel Sektör Vurgusu

Powell ayrıca, özel sektör vurgusu yaparak, “Özel sektör yeniliklerle bu konuda katkıda bulunabilir. CBDC özelinde özel sektörle iş birliği yapmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre şu anda herhangi birinin panelde Bitcoin kelimesini kullanmasıyla beraber BTC fiyatlarında yükselişler yaşanabilecek.

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x