Yükleniyor...

ABD, Monero Gibi Kripto Paraların Gizliliklerini Kırabilenlere Büyük Ödül Veriyor

ABD Gelir İdaresi, Monero'nun gizliliğini kırabileceklerine inanan katılımcıların başvurularını alıyor.

abd monero gibi kripto paralarin gizliliklerini kirabilenlere buyuk odul veriyor

ABD Gelir İdaresi, Monero’nun gizliliğini kırabileceklerine inanan katılımcıların başvurularını alıyor. Bunu başaranlara ise ödül olarak; iki aşamada 625.000 dolar ödüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Gelir İdaresi, gizlilik paralarının artan siber suçların arkasındaki motivasyon olarak gösterdi.

Geçen hafta yayınlanan resmi bir öneriye göre, ABD Gelir İdaresi (IRS), izlenemeyen kripto para birimi Monero ve diğer gizlilik paralarını kıran herkese 625.000 dolar kadar ödeme yapacak.

Teklifte “Uzman araçları, veriler, kaynak kodu, algoritmalar ve yazılım geliştirme hizmetleri gibi gizlilik paralarının izlenmesi ve ilişkilendirilmesi için yenilikçi çözümler sağlamak için bir veya daha fazla yüklenici ile bir çözüm arıyor.” denildi.

Monero gibi gizlilik paraları, kullanıcıların fonlarını güçlü bir gizlilikle transfer etmelerine izin verir. Bunun için, gönderen ve alıcının işlem tutarlarını ve cüzdan adreslerini gizlemek gibi çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu tür paralar; adreslerin bilinen cüzdanlara, kripto para borsalarına gönderilmesinin ardından, kişinin kimliğine kadar izlenebildiği Bitcoin veya Ethereum’dan farklıdır.

ABD Gelir İdaresi “Şu anda, Monero gibi gizlilik kripto para birimleri veya yasa dışı aktörlere mahremiyet sağlayan diğer zincir dışı işlemler içeren işlemlerin izini sürmek için sınırlı araştırma kaynakları var.” diye ekledi.

Monero’yu Kırana Ödül

Başvuru sahipleri şartlar uyarınca; Monero’yu nasıl kırmak istediklerine dair çalışan bir prototip sunmaya davet ediliyor.

Bu prototipler; bir Monero cüzdan kullanıcısının tanımlayıcı bilgilerini sağlayan bir sistemden, ağdaki belirli bir işlemin kesin saati, tarihi ve miktarına, belirli bir adresin ne zaman yapılacağını istatistiksel olarak tahmin edebilen daha karmaşık araçlara kadar değişebilir.

ABD Gelir İdaresi teklif için 16 Eylül’e kadar başvuru alıyor. Yarışmaya katılanlar, ödüllerini iki aşamada alacaklar: Birincisi, bir gizlilik kırma aracının çalışma konseptini geliştirmek ve kanıtlamak için ilk 500.000 dolarlık ödeme (teklifin kabulünden sekiz ay sonra) ve daha sonra, pilot testin ardından 125.000 dolarlık bir ödeme hükümet tarafından tamamlanıp onaylanacak.

Siber Suçların Artması

Birim, teklifin arkasındaki motivasyonlarından biri olarak Monero gibi gizlilik paraları için artan cezai kullanım olduğunu belirterek, gizlilik paralarının daha popüler hale geldiğini ve yasa dışı aktörler tarafından daha fazla kullanıldığını belirtti.

Nisan 2020’de, Sodinokibi adlı bir fidye yazılımı grubu, işlem gizliliği endişeleri nedeniyle gelecekteki fidye ödemelerinin Bitcoin (BTC) yerine Monero (XMR) olarak yapılacağını açıkladı.

Şimdiye kadar Chainalysis gibi firmalar, Bitcoin gibi popüler kripto para ağlarında suç faaliyetlerini ortaya çıkarmak için ABD hükümeti ile birlikte çalıştı. Daha geçen ay, firma Gelir İdaresi tarafından üç örgütün çökertilmesine yardım ettiğini duyurdu.

Ancak Chainalysis bile, Monero gibi kripto paraların gizlilik mekanizmalarını bulmakta zorlandı. Blockchain analitik firması CipherTrace bir çözümü olduğunu iddia ediyor, ancak bu Monero topluluğu üyeleri tarafından halen tartışılıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x