Yükleniyor...

ABD SEC Başkanı Jay Clayton Kripto Paraların Menkul Kıymet Olmadığını Onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, Ethereum (ETH) ve onun gibi kripto para birimlerinin ABD yasalarına göre menkul kıymet olmadığını doğruladı.

ABD SEC Kripto Para

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, Ethereum (ETH) ve onun gibi kripto para birimlerinin ABD yasalarına göre menkul kıymet olmadığını doğruladı.

Clayton tarafından yazılan bir mektuptan bahseden Coin Center, SEC personelinin ETH’nin ABD yasalarına göre menkul kıymet olmadığını tespit ettiğini bildirdi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Coin Center, ABD temsilcisi Ted Budd ile birlikte çalışarak, SEC’in kurumsal finans direktörü William Hinman’ın ETH yaklaşımını kabul edip etmediğini sordu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Hinman, bir konuşması sırasında ETH’nin “bugünkü haliyle” (ilk madeni para teklifi (ICO) yoluyla dağıtımı sırasında olduğu gibi) bir menkul kıymet olarak düzenlenmeyeceğini belirtti.

7 Mart tarihli Cevap mektubunda Başkan Clayton, bir dijital varlığın menkul kıymet olarak tanımlanmasının tutarlı olmadığını ve zaman içinde değişebileceğini kabul ettiğini belirtti.

Clayton ayrıca, menkul kıymet olarak başlayan bir dijital varlığın, “daha sonra dijital varlığın artık bu tanımı yerine getirmeyecek şekilde sunulması ve satılması durumunda” tanımının zaman içinde değişebileceğini görebileceğini belirtti.

Doğrudan ETH’den bahsetmeyen Clayton, “Direktör Hinman’ın Haziran 2018’deki konuşmasında dijital token’larla ilgili bazı ifadelerini” kabul edip etmediğini sorduğunu belirtti.

[…] Direktör Hinman’ın bir dijital varlık işleminin artık bir yatırım sözleşmesini nasıl temsil edemeyeceği konusundaki açıklamalarına katılıyorum; örneğin, alıcılar artık bir kişiden veya grubun temel yönetim veya girişimcilik çabalarını yürütmesini makul bir şekilde beklemiyorsa. […]

Geçtiğimiz yılın sonunda Clayton, ICO’ların “etkili olabileceğini” ancak “menkul kıymet yasalarına uyulması gerektiğini” söylemişti. Daha yakın zamanda SEC komisyoneri Hester M. Peirce, kripto para piyasalarının kendi kendilerini düzenlemelerinin lehlerine olduğunu savundu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x