Yükleniyor...

ABD Senatörü Kripto Düzenlemelerinde Netlik İstiyor

Kripto paralardaki düzenleyici baskısı günden güne artıyor.

ABD Senatoru Kripto Duzenlemelerinde Netlik Istiyor

Kripto paralardaki düzenleyici baskısı günden güne artıyor. Bu noktada, şirketler ve düzenleyiciler iş birliği içerisinde çalışmayı teklif ediyorlar. ABD Senatörü Patrick Toomey, SEC Başkanı Gary Gensler’e gönderdiği bir mektupta düzenlemeler konusunda harekete geçilmesini istedi.

Senatör Toomey: “Kripto Düzenlemesinde Netlik Olsaydı, İşler Farklı Olabilirdi”

Kısa zaman içerisinde kripto işlemleriyle ilgili yasa tasarısı sunan Toomey, SEC Başkanı Gary Gensler‘den kurumun kripto para firmalarını düzenleme şekli konusunda netlik istiyor. Toomey, mevcut düzenlemenin Amerikalı yatırımcılar için milyarlarca dolar zarara yol açtığını ve finansal yeniliği boğduğunu savunuyor.

Toomey, 26 Temmuz tarihli mektubunda Celsius ve Voyager gibi iflas eden firmaları vurgulayarak şunları söyledi;

“SEC kripto firmalarına net bir düzenleme vermiş olsaydı, işler şu anda farklı olabilirdi. Şirketler, ürün tekliflerini buna göre ayarlayarak yatırımcı kayıplarını önleyebilirdi ve SEC, yaptırım çabalarını kötü aktörlere odaklayabilirdi.

SEC veya devlet temelli yaptırım eyleminin değeri ne olursa olsun, SEC’in kripto topluluğuna net bilgi vermemesi, yalnızca yatırımcılara değil, aynı zamanda yeniliğe de zarar veriyor. Düzenleme yerine SEC, genel olarak icra yoluyla düzenlemeleri tercih ediyor.

Bu durumda ve başka yerlerde, SEC görünüşte bu dijital varlıkların neden menkul kıymetler olduğunu düşündüğü konusunda net bir görüşe sahipti, ancak bu görüşü bir yaptırım eylemi başlatmadan önce kamuya açıklamadı. SEC’in çoğu dijital varlığın menkul kıymet olduğu görüşüne şüpheyle yaklaşmak için birçok neden var.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner