Yükleniyor...

ABD Temmuz Ayı Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisini açıkladı.

abd istihdam verileri sonrasi bitcoin 37 000 dolari korumaya devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisini açıkladı. ABD tarım dışı istihdam verisi 528 bin artarak önceki 4 aylık ortalama aylık kazancın 388 bin üzerine çıktı. Bu sayı 6 ayın en yüksek seviyesi oldu. Ekonomistlerin beklentisi artışın 250 bin olacağı yönündeydi. Hem toplam tarım dışı istihdam hem de işsizlik oranı, pandemi öncesi seviyelerine geri döndü.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Pozitif

Temmuz ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3,5 seviyesine gerilerken işsiz sayısı 5,7 milyona indi. Aynı dönemde ortalama saatlik kazançlar aylık bazda yüzde 0,5 artarak yüzde 0,3’lük beklentinin üzerinde gerçekleşti. Yıllık olarak da ortalama saatlik kazançlarda yüzde 5,2’lik yükseliş kaydedildi.

İşgücüne katılım oranı ise yüzde 62.1 ve istihdam nüfus oranı yüzde 60 ile ay boyunca çok az değişiklik yaşadı.

Tarım dışı istihdam verisi, kripto yatırımcıları tarafından da yakından izlenen bir veri olarak öne çıkıyor. İşgücü piyasası durumu hakkında bilgiler gösteren veri, enflasyonu ve piyasayı yükseltebilecek hızlı artışlara ya da düşüşlere yol açabilir.

Veriler Bitcoin’e Hareketlilik Getirdi

Tarım dışı istihdam verileri açıklanmadan önce Bitcoin fiyatı 23 bin 472 dolardan işlem görüyordu. Veriler açıklandıktan sonra ise 22 bin 800 dolara kadar geriledi ve BTC yeniden 23 bin 300 doların üzerine çıktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner