Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Haberleri ABD ve Rusya, Kripto Kara Para Aklama Konusunda Lider

ABD ve Rusya, Kripto Kara Para Aklama Konusunda Lider

ABONE OL:google-news

Yakın tarihli bir Chainalysis raporunda sağlanan verilere göre, 2020’de aklanan kripto para birimlerinin toplam hacmi söz konusu olduğunda Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya başı çekiyor.

Belirli bir suç türü açısından Rusya, darknet piyasalarıyla bağlantılı yasadışı fonlarda mutlak liderdir. Chainalysis, bunu Rus siber suçlular tarafından yaygın olarak kullanılan kötü şöhretli Hydra pazarına bağlamaktadır. ABD, dark web kategorisinde ikinci sırada yer alıyor, ancak dolandırıcılar tarafından aklanan kripto para birimlerinde büyük bir liderliğe sahip.

6417 1

Bu arada Çin, Chainalysis’in siber suçluların Kuzey Kore’nin Lazarus Grubunun bir parçası olmasıyla açıklanabileceğine inandığı fidye yazılımında başı çekiyor:

“Yakın tarihli bir Adalet Bakanlığı şikayeti, grubun borsalardan çaldığı kripto para birimini aklamak için Lazarus Grubu görevlileriyle birlikte çalışan iki Çin vatandaşını tespit etti.”

Sıkı Sıkıya Bağlı Bir İş

Geçen yıl aklanan tüm kripto para fonlarının yüzde 55’i sadece 270 adrese bağlıydı. Bu, 1,3 milyar dolarlık haksız kazanılmış fonu temsil ediyor. Bazı para yatırma adresleri tarafından alınan kripto paraların değeri neredeyse 80 milyon dolara ulaşabilir.

6417 2

Blok zinciri dedektörü, suçluların haksız kazançlarını nakde çevirmek için küçük bir tezgah üstü broker grubuna güvendiklerini söylüyor:

“Yasa dışı kripto para birimi alan mevduat adreslerinin artan yoğunluğunun, siber suçluların küçük bir OTC brokeri grubuna ve kara para aklama konusunda uzmanlaşmış diğer iç içe geçmiş hizmetlere artan bağımlılığını yansıttığına inanıyoruz.”

Darknet’ten gelen kripto paralar, yukarıda belirtilen para yatırma adreslerinin yardımıyla aklanan tüm kripto paraların çoğunu oluşturur.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakU.Today
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar