Yükleniyor...

ABD Yeni Yasası İle Çin’in En Büyük Blockchain Rakibi Oldu

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, "Amerika'da Daha Üretken, Yükselen Teknoloji Ekonomisi Rekabet Gücü Yasası'nı" hayata geçirerek, ABD'yi blockchain yarışında Çin'in en güçlü rakibi konumuna getirdi.

abd cin blockchain savasi

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, “Amerika’da Daha Üretken, Yükselen Teknoloji Ekonomisi Rekabet Gücü Yasası’nı” hayata geçirerek, ABD’yi blockchain yarışında Çin’in en güçlü rakibi konumuna getirdi.

Yasa tasarısı, kongre üyesi Bobby Rush ve Cath McMorris tarafından 1 Eylül’de tanıtılmıştı. Daha sonra yasa tasarısı, 9 Eylül’de Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından onaylandı ve blockchain konusunu içeren bir yasa tasarısı ilk kez bu kadar hızlı bir şekilde onaylanmış oldu.

29 Eylül’de kabul edilen yeni yasa, Ticaret ve Federal Ticaret Komisyonu’nun ABD’de blockchain gelişiminin nasıl hızlandırılacağı dahil olmak üzere, kongreye dört önemli madde konsunuda tavsiye niteliği taşıyor.

Komisyon ayrıca ABD iş sektörünün küresel konumunu ilerletmek için ulusal bir strateji oluşturacak. Ek olarak, piyasayı ve blockchain tedarik zincirindeki yabancı aktörlere karşı nasıl güvenlik önlemleri alınacağına dair tavsiyeler sunacak. Son olarak komisyon, blockchain teknolojisinin daha hızlı benimsenmesini teşvik edebilecek bazı önerilerde bulunacak.

Tasarı, Amerika’nın blockchain ve yapay zeka gibi bu yeni teknolojilerin geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını engelleyebilecek, düzenleyici engelleri azaltmak için basitleştirildi. Blockchain ile birlikte, aynı zamanda 3D baskı ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojik içerikler de tasarıda yer alıyor.

Çin, Blockchain Teknolojisinde Şimdilik Lider Konumda

Tasarı üzerinde tartışan kongre üyelerinden bazıları, Çin’in küresel sahnedeki rekabetçi uygulamalarına değindi. ABD’nin gelişmekte olan teknolojilerle ilgilenirken, her zaman bir adım önde olması gerektiği vurgusunu yaptılar.

Çin, blockchain ve kendi kripto parası olan “dijital Yuan” üzerindeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Blockchain teknolojisi hakkında da önemli işlere imza atan Çin’de, blockchain ile alakalı işler meslek olarak kabul edildi ve bu sayede geliştiricilere teşvik ve koruma sağlanmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknofest 2020’nin son gününde yapmış olduğu konuşma ile blockchain teknolojisinin önemine dikkat çekmişti. Türkiye’nin geleceği için gençlere olan güveninin tam olduğunu belirten Erdoğan, “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak,” sözleri ile yeni teknolojilere olan inancını tam anlamı ile ortaya koymuş oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner