Yükleniyor...

ABD’de Düzenleyicilerin Stablecoin’leri Görüşme Toplantısına Bir Gün Kaldı

Yetkililer hızla genişleyen dijital para birimi sınıfını daha fazla dikkate almaya başladıkça, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, stablecoin'ler üzerinde “kurumlar arası işbirliğini” görüşmek üzere yarın düzenleyicilerle bir araya geleceğini söylemişti.

abd stablecoin

Yetkililer hızla genişleyen dijital para birimi sınıfını daha fazla dikkate almaya başladıkça, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, stablecoin’ler üzerinde “kurumlar arası işbirliğini” görüşmek üzere yarın düzenleyicilerle bir araya geleceğini söylemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Pazartesi günü, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile bir araya gelerek fiat gibi daha geleneksel varlıklara sabitlenmiş bir tür kripto para birimi olan stablecoin’lerin faydalarını ve risklerini tartışacak.

Daha önce de haberini verdiğimiz üzere Yellen açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Düzenleyicileri bir araya getirmek, kullanıcılar, piyasalar veya finansal sistem için oluşturabilecekleri riskleri azaltırken stablecoin’lerin potansiyel faydalarını değerlendirmemizi sağlayacak.”

Yeni tüketici seçenekleri ortaya çıkıp popülerlik kazandıkça, politikacılar, Federal Rezerv yetkilileri ve diğer düzenleyiciler bu nedenle stablecoin’leri ve diğer dijital ödeme alternatiflerini yakından inceliyor.

Çalışma grubu, Hazine’ye göre “mevcut stablecoim düzenlemesini inceleyecek, riskleri belirleyecek ve bu riskleri ele almak için öneriler geliştirecek. Bununla beraber grup önümüzdeki aylarda yazılı tavsiyeler yayınlamayı planlıyor.

Bu haftaki kongre oturumları sırasında, Fed Başkanı Jerome Powell, stablecoin’lerin “inanılmaz derecede hızlı büyüdüğünü” belirtti, ancak yeterli düzenleme eksikliği konusunda endişelerini dile getirdi. Powell şunları söyledi:

“Tıpkı para piyasası fonu veya banka mevduatı gibi görünen bir şeye sahip olacaksak gerçekten uygun düzenlemelere sahip olmalıyız.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x