Yükleniyor...

ABD’de Karantina Karşıtı Eylemler Arttıkça Bitcoin Fiyatı Da Artıyor

Amerika'da sesler yükselince Bitcoin fiyatları da yükseldi.

protests against lockdowns 1280x934

Amerika’da sesler yükselince Bitcoin fiyatları da yükseldi. Geçen hafta perşembe gününden bu yana kripto varlık yaklaşık 700 dolar artış gösterdi. Lider kripto para birimi şu anda 7,177 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Ethereum %7.01 oranda artışla bu haberin yazımı sırasında 182 dolar seviyesine geldi.

Nisan 2020 Bitcoin fiyat grafiği 

Bu yükselişin en büyük sebebi tartışmalı para basmasıyla gündeme gelen FED’dir. Ancak başka bir sebep de Amerika’da karantinaya karşı yükselen protestolar olabilir.

Michigan, Minnesota, Kuzey Carolina, Kentucky, Ohio, Utah, Virginia ve Florida eyaletlerinde koronavirüs karantinalarına karşın protesto gösterileri yapılmaktadır. Pennsylvania, Washington, New York, Maryland ve diğer eyaletler için gösterilerin olacağı da bilinmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bunların ifade özgürlüğü olduğunu vurguladı.

ABD’de açılan davaların ardı arkası kesilmiyor. Bazı davalar sağlık alanındaki uzmanlara yönelik olarak açılmışken bazı davalar ise anayasaya aykırıklıklar sebebiyle açıldı.

Karantinadan rahatsız olan eski polis memuru Eric Moustos: “Karantina hasta insanlar içindir.” diyerek, “Ama sağlıklı insanları karantinaya aldığınızda bu zulüm olur.” diye belirtti.

Medya, halkın % 90’ın bitmek bilmeyen karantinaya istekli olduğunu söyleyince, halk da medya karşısında seslerini duyurabilmek için harekete geçti. Avrupa kıtası ise özellikle Kuzey Avrupa’daki 5G kuleleri hariç, sakin kalmaya devam ediyor.

Hong Kong yetkilileri, Özgür Hong Kong protestocularının 14 organizatörünü bu esnada gözaltına aldı ve ‘herkesin diktatör olarak görüldüğü’ bu atmosferin avantajlarından yararlandı.

Güney Afrika’da ise kaos yaşandı. Kenya’da polis iki protestocuyu vurdu. Yerel basında olaylar şöyle ifade edildi: “Cape Town’daki Mitchells Plain kasabasında bir toplum lideri olan Joanie Fredericks: Sayın Cumhurbaşkanı biz bir gıda krizinin ortasındayız. Burada savaş var diye uyardı.”

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa sosyal medyada, koronavirüsün yayılmasını engellemek için beş haftalık bir karantina uygulanacağı bildiren bir video yayınladı. Güney Afrika’daki protestoların nedeninin açlık olduğu bildiriliyor.

Protestocuların öfkesi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor, zira geçici olduğu belirtilen karantinayı kaldırmak için ABD’nin gerçek bir planı ya da niyeti yok ve karantina genişlemeye devam ediyor.

Buna ek olarak, her yerde trilyonlarca destek vaat edilmesine rağmen, kişi başına sadece 1.200 dolar olan yardımlar öfkeyi artırıyor. İngiltere ve diğer ülkelerde işsizlik parası ve çok sınırlı sayıda destek haricinde ücretsiz izindeki işçiler için destek yetersiz kalıyor.

Bu nedenlerle, ekonominin ve tüm toplumun can damarı olan ve genel olarak işleri her gün devam ettiren küçük işletme sahipleri ve serbest meslek sahipleri karantinaya isyan ediyor. Özellikle bu işletmeler hayatın normalleşmesini dört gözle bekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner