Yükleniyor...

ABD’deki Binance Davaları ve İşin Türkiye Tarafı

ABD tarafında Binance krizi devam ederken, bu süreçlerin borsanın Türkiye ayağına yansıması neler olabilir?

Binance

ABD tarafında Binance krizi devam ederken, bu süreçlerin borsanın Türkiye ayağına yansıması neler olabilir?

Cointelegraph Türkiye‘den Hazal Orta‘nın yaptığı bir haberde, ABD’li düzenleyicilerin Binance üzerinde yarattığı baskılara ve bu baskıların Türkiye tarafına değinildi.

Kripto sektörünü baskısı altına alan ABD’de güncel konulardan birisi de Binance oldu. Mart ayının sonlarında, ABD Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu (CFTC) Binance’in yasaları ihlal ettiğini belirterek dava açmıştı. Peki Binance’in Türkiye tarafında neler olabilir?

ABD ve Binance Sorunları

ABD’li düzenleyiciler, Binance’in ABD ayağı olan Binance US’ı kıskacına aldı. CFTC Başkanı Rostin Behnam, Binance‘in son 4 senedir dolandırıcılık olaylarının içerisinde olduğunu iddia etti. Bu iddialar üzerinde ilerleyen Behnam, Binance’e yönelik suçlamaları daha da kasvetlendirmek istiyor.

SEC ile rekabet halinde olan CFTC’nin, kripto sektöründe daha fazla hakimiyet kurmak istediği biliniyor. Bu durum neticesinde, iki düzenleyici arasında amansız bir rekabet de başlamış oldu. Bu rekabetin bir ürünü olan Binance süreçleri, kripto yatırımcılarını merak içerisine soktu. Özellike Binance’in ABD’deki süreçlerinin, Türkiye tarafındaki yansımaları ise konuşulmaya başlandı.

Cointelegraph Türkiye‘den Hazal Orta‘nın kaleme aldığı haberde, CFTC’nin Binance’in ABD ayağına yaptığı hamleler ışığında, borsanın Türkiye tarafına dikkat çekildi.

CFTC’nin, Binance US iddiaları arasında, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve çeşitli türev işlemleri gibi konu başlıkları yer alıyor. CFTC’nin özellikle türev, marjin ve kaldıraçlı işlemlerdeki hamleleri, akıllara Türkiye tarafını getirdi. Çünkü Binance, Türkiye tarafında kaldırdığı marjin dil desteğini yeniden geri getirmişti.

Binance ve Marjin İşlemler

Cointelegraph Türkiye, ABD’nin Binance üzerinde kurduğu baskıların Türkiye tarafına yansımalarını derledi. Binance Türkiye’nin marjin ve kaldıraçlı işlemler yaptırmadığına değinen Cointelegraph Türkiye, bu işlemlerin Binance’in global tarafında yapılabildiğini belirtti. Ancak bir dönem Binance, global platformundaki marjin işlemlerden Türkçe dil desteğini kaldırmıştı. Uzun bir süreden sonra tekrar gelen Türkçe dil desteği ise merak uyandırdı.

Türkiye’de henüz yasal olmayan marjin ve diğer türev işlemleri, Cointelegraph Türkiye için, New York ve İstanbul Baroları avukatı Burçak Ünsal yanıtladı. Ünsal, Türkiye’de sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmadığı ve türev araçlara dayanak gösterilecek unsurlar içerisinde sanal para birimlerinin olmadığını belirtti. Ünsal, sanal para birimlerine dayalı türev işlemler yapılmaması gerektiği hususunun duyurulduğuna dikkat çekti. 

Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konu hakkında, güncel olarak kamuoyuna açıklanmış bir kararı veya görüşü yer almıyor.

Sermaye Piyasası Kanunu‘na dikkat çeken Ünsal, türev araçların ve kaldıraçlı araçların sermaye piyasası aracı olduğuna dikkat çekti. Bunun üzerine Ünsal, kripto para birimlerinin bu kategoriye girmeyeceğine vurgu yaptı.

Ayrıca Ünsal, konuyla ilgili Cointelegraph Türkiye’ye şunları aktardı;

“Sermaye Piyasası Kanunu madde 99 uyarınca Kuruldan izin alınmaksızın kitle fonlama platformları aracılığıyla halktan para toplandığına veya Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla, yurt dışında kaldıraçlı işlem ve kaldıraçlı işlemlerle aynı hükümlere tabi olduğu belirlenen türev araç işlemleri yaptırıldığına ilişkin bilgi edinilmesi halinde, SPK başvurusu üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ilgili internet sitesine erişimi engeller”

Binance’in böyle bir konu hakkında gerekli izin alması halinde, bu durum, kamuoyu tarafından bilinirdi. Ancak Binance’in ABD’de bu konular üzerinden sorgulanması, Türkiye tarafındaki durumlarını da merak konusu haline getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner