Yükleniyor...

ABD’den Beklenen Adım: Kripto Para Düzenlemeleri Açıklandı!

ABD, bir süredir söylenti olarak kripto para topluluğu arasında da dönen kripto para düzenlemeleri hakkında yeni kararları açıkladı

abd kripto para duzenleme 1

ABD, bir süredir söylenti olarak kripto para topluluğu arasında da dönen kripto para düzenlemeleri hakkında yeni kararları açıkladı. Bu kararlara göre artık kripto para borsalarından kendi cüzdanlarına para aktarmak isteyen herkes kişisel bilgilerini vermek zorunda olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Varlıklarını bir borsadan kendi kişisel cüzdanlarına aktarmayı uman ABD kripto para birimi kullanıcılarının Cuma günü Hazine Bakanlığı tarafından önerilen bir kural uyarınca yeni müşterinizi tanıyan (KYC) gereksinimlerine uymaları gerekecek.

Önerilen kural uyarınca, merkezi borsalardan özel bir cüzdana kripto para göndermek isteyen kullanıcıların, gönderilen miktarın bir günde 10.000 dolardan fazla olması durumunda, bu cüzdanın sahibi hakkında kişisel bilgileri borsalara vermesi gerekecek. Borsaların ayrıca, belirli bir raporlama döneminde toplam değeri 10.000 doların üzerinde olan bu tür işlemlerle ilgili kayıtları sunması ve saklaması veya 3.000 doların üzerindeki işlemler için kayıt tutması gerekecek.Bu şekilde anonim işlem yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Mali Suçları Araştırma Ağı’nın (FinCEN) yeni kapsamlı kurallarına göre anonim işlem gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Hatırlarsınız Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bundan birkaç hafta önce bu konu hakkında duyumlar aldığını paylaşmıştı.

Kim Ne Dedi?

Kripto para topluluğunun önemli isimleri konuyla ilgili ardı arkasına açıklamalarda bulundu. Avukat Oğuz Evren Kılıç, şunları söyledi:

“ABD kripto para konusunda oldukça kapsamlı bir düzenleme getirdi. Bu, beklenen küresel regülasyon dalgasının ilk işâret fişeği. Özellikle DeFi konusunda birçok kişinin kaygıları var ama bu regülasyonlar çok faydalı olacak. Artık devletler, kripto para ile uzlaşıyor.”

Kılıç’a göre regülasyonlar, kripto para olgusunun hukukî zemine oturmasını, meşrûlaşmasını, geniş kitlelere güven vermesini, kurumsal yatırımcıların güvenli piyasaya girmesini ve piyasadaki yıkıcı eylemlerin azalmasını sağlayacak. Kılıç, “Kripto böylece çocukluğunu aştı, olgunlaşma çağına girdi” dedi.

Ekonomist Erkan Öz ise, “ABD’nin en büyük dijital borsası Coinbase CEO’sunun bile korktuğu Fincen kriptopara kanun teklifi bugün resmen açıklandı Ama ne #Bitcoin ne de altcoin’ler düşmedi aksine Bitcoin 23 bin dolar sınırını tekrar aştı. Değişik bir yükseliş sezonu içindeyiz” diye konuştu.

Circle CEO’su Jeremy Allaire ise olaya DeFi tarafından baktı. Allaire’e göre bu kural DeFi için sorunlar yaratacak. Allaire, şunları söyledi:

“Bu, DeFi’ı bozar veya en azından borsaların insanların DeFi protokolleriyle doğrudan etkileşime girmesine izin vermesini imkansız kılar.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x