Yükleniyor...

ABD’nin Baskıları Karşısında Stablecoin’ler

ABD'nin, Binance'in ekosisteminde yer alan BUSD'ye uyguladığı baskılar soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

abd baskilari stablecoinler

ABD’nin, Binance’in ekosisteminde yer alan BUSD’ye uyguladığı baskılar soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Kripto para endüstrisinde daha kolay ve daha hızlı işlemler yapmaya olanak sağlayan stablecoin’ler, “menkul kıymet” iddialarıyla zorlu günlerden geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda, Terra ekosisteminde yer alan Terra USD (UST) de stablecoin’ler için karamsar bir ortam oluşturmuştu. Düzenleyici ve denetleyici netlikleri sağlamlaştırmak isteyen ABD’nin düzenleyicileri, stablecoin’ler üzerinde yoğun bir baskı kurdu. Ancak bu süreçler, stablecoin’lerde beklenilen panik havasını yaratmadı.

Stablecoin’lerde Hakimiyet Savaşları!

ABD düzenleyicileri, Binance USD (BUSD) ihraççısı olan Paxos’a yönelik soruşturma başlatmıştı. Binance, ihraç kısmında yer almadığını ve sadece ekosistem ürünü olarak kullandığını açıklasa da gündeme düşmekten kaçamadı. Piyasalardaki son panik havası olan bu durum, BUSD tarafında yüklü para çıkışlarını beraberinde getirdi.

BUSD’den çıkan yatırımcılar, daha güvenli ve daha korunaklı bir liman olarak gördükleri Tether (USDT) ye yöneldi. Binance CEO’su CZ, yaklaşık 2.5 milyar dolarlık varlığın BUSD’den USDT’ye geçtiğini dile getirmişti.

ABD’li düzenleyicilerin BUSD için “kayıtsız menkul kıymet” tabirini kullanması, algoritmik stablecoin problemlerinden sonra yeni bir kargaşa konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda depeg olan UST de algoritmik yapısıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

stablecoin wars

Davaların ortasında yer alan Paxos’un BUSD basımını durduracağını açıklaması, piyasalarda 137 milyar dolarlık kaymaların da gerçekleşme ihtimalini masaya koyuyor.

Kısa sürede yaşanan bu durumlar, stablecoin piyasası açısından olumsuz bir duruma yer vermedi. Stablecoin piyasa değeri, kötü haberlerin ortasında 2 milyar dolarlık bir artış gördü.

Bitcoin geliştirmelerine odaklanan Hiro’nun CEO’su Alex Miller, “Dolara dayalı stablecoin’ler için çok fazla talep var, onların gitmesi mümkün değil.” dedi.

Stablecoin piyasasında lider olarak tabir edilen Tether (USDT), haberlerden bu yana piyasa değerinde 70,3 milyar dolara ulaştı. Şu anda stablecoin piyasasının yüzde 52.6’sına hakimiyet kurdu. İkinci en büyük stablecoin olan USD Coin (USDC), 700 milyon doları aşan bir girişle 42 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Bu durum, stablecoin piyasasında yüzde 31,3’lük bir hakimiyet sağladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x