Yükleniyor...

ABD’nin İlk Bitcoin ATM’si New Mexico’da

ABD'de Avrupa'dan sonra ilk Bitcoin ATM'sine kavuştu.

ABD’de Avrupa’dan sonra ilk Bitcoin ATM’sine kavuştu.

Lamassu tarafından üretilen Bitcoin ATM’si, Albuquerque, New Mexico’da bir puro salonunda kuruldu. Bitcoin ATM’si  Eric Stromberg tarafından yönetilen Enchanted Bitcoin tarafından getirildi. İki şirket – Lamassu ve Enchanted Bitcoin- ABD’deki ilk Bitcoin ATM’sini böylece kurmuş oldu.

Lamassu CEO’su Zach Harvey, Stromberg ile ilgili,

“Neyin yapılacağına karar verilmesi ile ilgili oldukça konsantre olan biri. ATM makinesini aldıktan sonra, kurulumunu yönetmek için her şeyi en basite indirgemeye çalıştı ve bu haftalar sürdü.”

açıklamasında bulundu.

Uyum Süreci

New Mexico, ABD eyaletlerinden para transferi işletmeleri (money transmitter business -MSB-) lisansı istemeyen iki eyaletten biri. Diğeri ise Güney Karolina eyaleti.

Harvey ATM makinaları ile ilgili, “Sürekli son politik karar değişikliklerini aklımızda bulunduruyoruz. Lamassu ATM’si, ID barkodları ve OCR (Optical character recognition) servisleri ile üçüncü parti uygulamalarına onaylama sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Harvey, düzenlemelerden etkilenmeden ve kullanıcıya en hızlı hizmeti verebilmek için sürekli geliştirmeler yaptıklarını belirtti. Ek olarak Bitcoin ATMleri darbelere ve çalınmalara karşı yüksek önlemler alınarak üretiliyor ve ATMlerin kurulumu yapılıyor.

ATM Talepleri

Lamassu’nun Bitcoin ATMlerine karşı yükselen talep yüzünden, ATMlerin satın alındıktan sonraki ulaşım süreleri 10-14 hafta sürüyor. Harvey bu konuyla ilgili olarak, “Yükselen talep yüzünden, ATMler için uzun teslimat süreleri vermemiz gerekiyor. Elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde ATMlerin teslimatını yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Lamassu ATMlerinin teslimatının bu kadar uzun süreler alması, tabiki de rakiplerinin de iştahını artırıyor. Robocoin Bitcoin ATMleri de ABD’deki ilk ATM olmak üzere Seattle ve Austin’e teslimat gerçekleştiriyor. Ek olarak LocalBitcoins.com da yakın zamanda yeni bir Bitcoin ATM’si ürettiklerini açıklamıştı.

Harvey, “Şu anda Bitcoin ATM üretimimizi ayda 40 adet ATM’den 60 adede, daha sonra da 80 adede çıkarmak istiyoruz. Amacımız mümkün olduğunca yeterli bir stok yapıp, teslimat sürelerini sıfıra indirgemek.” açıklamasına bulundu.

Harvey, “Müşterilerimiz Bitcoin ATM’si istediği zaman, onların taleplerinin anında karşılamak istiyoruz.” dedi. Lamassu ATM’lerinin tek adedi için 5.000 dolar, 5-9 adet için 4.500 dolar, 10 ve üzeri adet için ise 4.000 dolarlık bir ücret sunuluyor.

Lamassu ödeme olarak banka havalesi de kabul ediyor fakat, sitesinde yazılana göre Bitcoin ile yapılan ödemeleri daha çok tercih ediyorlar.

Öne çıkarılan görsel, DigitalTrends’ten alınmıştır.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x