Yükleniyor...

ABD’nin Koronavirüs Teşvik Paketi Tasarısı Hazır: Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkiler mi?

ABD hükümeti tarafından yeni tip koronavirüsün (Covid-19) olumsuz etkilerini azaltma amacıyla sunulması planlanan teşvik paketinin taslağı hazır

btc tesvik koronavirus

ABD hükümeti tarafından yeni tip koronavirüsün (Covid-19) olumsuz etkilerini azaltma amacıyla sunulması planlanan teşvik paketinin taslağı hazır. Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda Bitcoin (BTC) fiyatında neler yaşanacağı merakla bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Forbes’te yer alan habere göre 908 milyar dolarlık koronavirüs yardım çerçevesini tamamlamak için iki hafta mücadele ettikten sonra, milletvekilleri 908 milyar dolarlık bir teşvik paketi için hazır durumdalar. Fakat iddialara göre henüz resmi bir anlaşma sağlamaktan çok uzaktalar. Kısacası her iki tarafın da plana imza atacağının bir garantisi yok. Grup, çeşitli raporlara göre önerilen yasaları iki parça halinde yayınlayacak: gelişmiş işsizlik sigortası, küçük işletme yardımı, sağlık hizmetleri finansmanı ve daha az tartışmalı diğer hükümleri içeren bir paket.

Teşvik paketinin kabul edilmesi halinde Bitcoin’in (BTC) yükseleceğine dair büyük bir inanç var. Keza daha önce çıkarılan teşvik paketleri BTC’nin fiyatına olumlu yansımıştı. Bu planın da zaten yükselişte olan BTC’nin daha da yükselmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Bitcoin ve Teşvik Paketlerinin Etkisi

Koronavirüs nedeniyle ABD hükümeti tarafından ekonomik teşvik planlarının sunulması bekleniyor. Bu teşvik paketlerinin ardından analistler BTC fiyatında artış yaşanmasının muhtemel olduğu dile getiriliyor. Bunun sebebi ise paketlerin ABD dolarını daha da değersiz hale getirmesi gösteriliyor. Hal böyle olunca kişiler ve kurumlar, paniğe kapılarak yatırımlarını dolardan çekiyor ve daha risksiz olduğu düşünülen altın ve Bitcoin gibi değerlere yatırıyor. Bu da BTC fiyatının yükselmesini sağlıyor.

dolar btc

Bilindiği üzere son zamanlarda trader’lar kripto para biriminin kısa vadeli durumu hakkında karar veremedikçe Bitcoin fiyatları kar ve zarar arasında hareket etmeye devam etti. BTC/USD döviz kuru, son saat kazançlarını açıkladıktan sonra Pazartesi seansını yüksek kapattı. Bitcoinist’te yer alan habere göre ABD’li senatörlerden oluşan iki partili bir grup, 748 milyar dolarlık güncellenmiş bir koronavirüs teşvik faturası sunduktan sonra, ters hareket ortaya çıktı. Teklif, küçük işletmelere yardım ve işsizlik yardımları için sermaye içeriyordu.

BTC’nin Dolara Karşı Gücünü Ölçecek

Bitcoin boğaları, devlet yardımlarını ABD dolarının kripto para birimine karşı gücünü ölçmek için bir gösterge olarak görüyor. Analistlerin gözlemlerine göre, ABD ekonomisine aşırı arz edilen dolar, yatırımcılar arasında küresel bir güvenli liman cazibesini artırıyor. Sonuç olarak, nakit sahipleri sermayelerini gelişmekte olan bir ülkenin tahvili, altın veya kripto para birimleri gibi daha iyi getiri sağlayan varlıklarına taşıyor.

Morgan Stanley Investment Management’ın baş küresel stratejisti Ruchir Sharma, Bitcoin yanlısı bir konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

“Doların saltanatı, dünyanın geri kalanı ABD’nin faturalarını ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında muhtemelen sona erecek.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x