Yükleniyor...

ABD’nin Stablecoin İzni Ne Anlama Geliyor? Bundan USDC mi, USDT mi Karlı Çıkar?

ABD’nin en büyük bankacılık düzenleyicisi olan ABD Para Birimi Kontrol Bürosu Ofisi (OCC), ABD bankalarının, ABD finans sisteminde bir yerleşim altyapısı olarak halka açık blokzincirlerini ve dolara sabitlenmiş paraları kullanmasına izin veren yeni bir duyuru...

abdnin stablecoin izni ne anlama geliyor bundan usdc mi usdt mi karli cikar

ABD’nin en büyük bankacılık düzenleyicisi olan ABD Para Birimi Kontrol Bürosu Ofisi (OCC), ABD bankalarının, ABD finans sisteminde bir yerleşim altyapısı olarak halka açık blokzincirlerini ve dolara sabitlenmiş paraları kullanmasına izin veren yeni bir duyuru yayımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Circle CEO’su Jeremy Allaire bu durumu kripto para birimleri ve stablecoin’ler için büyük bir kazanç olarak niteledi. Bilindiği üzere, kripto para topluluğunda sıklıkla kullanılan ve birçok açıdan güvenilir olarak nitelendirilen USDC, Circle ve Coinbase tarafından kurulan CENTRE Consortium’un piyasaya sürdüğü bir para birimi.

Bu açıklamanın ardından stablecoin’ler arasında bir rekabet başlayacağını söylememiz mümkün. Özellikle de 2 kripto para birimi öne çıkıyor: Tether’in USDT’si ve Centre’nin USDC’si.

Peki ABD açısından bakıldığı zaman bu iki stablecoin arasında hangisi öne çıkıyor? Buna birçok isim USDC olarak cevap vermektedir. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • USDC, ABD’nin yasaları ile uyumlu bir biçimde çalışıyor.
  • USDC, USDT’ye göre daha daha şeffaf bir yapıda.
  • USDC, Tether’e göre daha güvenilir kurumlarla iş birliği içerisinde ve arkasındaki ekip güvenilir.

USDC mi Yoksa USDT mi Daha Güvenilir?

Teknolojik açıdan bakıldığı zaman bu 2 kripto para biriminin aynı olduğu söylenebilir. Fakat kripto paraların temelleri söz konusu olduğunda, USDC’nin daha güvenli olduğu iddia edilmektedir.

USDC’nin daha güvenilir olmasının en önemli sebebi ise, arkasında Coinbase’in olması. USDC sık sık denetleniyor. Ayrıca bu şu anda dolaşımda olan her USDC karşılığında yeterli mevduat bulunuyor.

Bilindiği üzere Tether ise dava süreçleriyle uğraşmaya devam ediyor. Bu da USDT’ye güvenmeyi zorlaştırıyor. New York Başsavcısı (NYAG), Bitfinex’in 850 milyon dolarlık fon kaybı olduğunu ve bu açığı gizlice Tether’in rezervlerinden karşıladığını iddia etmişti.

Kripto para yorumcularından Fidelitas Lex, “yeni dönemde okların USDC’yi işaret ettiğini” söylüyor. Yorumcu ayrıca şunları söyledi:

Sonuç olarak Blockfer tarafından yapılan kapsamlı bir Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) karşılaştırması da bu soruya aslında önemli bir cevap sunuyor.

USDC, düzenlemelerle uyumlu, lisanslı, sık bir biçimde kamu denetimlerinden geçiyor. USDT ise bunların hiçbirini barındırmıyor.

Tether yüksek profilli davalar, büyük bir güvenlik ihlali ve stablecoin’in tam olarak USD tarafından desteklenip desteklenmediğini çevreleyen birçok soru ve iddiayla karşı karşıya.  Öte yandan Circle, herkese açık aylık denetim raporu yayınlayarak USD Coin’in (USDC) ayrı banka hesaplarında tamamen ABD Doları ile desteklendiğini doğruluyor. Tüm bu bilgiler ışığında, ABD açısından bakıldığı zaman USDC daha güvenilir bir stablecoin olarak öne çıkıyor.

abdnin stablecoin izni ne anlama geliyor bundan usdc mi usdt mi karli cikar
Kaynak: Blockfer

Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x