Yükleniyor...

Adam Back: “Ripple’nın Genesis Bloğunu Kaybetmesi Büyük Başarısızlık”

Blockstream CEO'su ve popüler Bitcoin (BTC) maksimalisti Adam Back, XRP Ledger'ın oluşum bloğunu kaybetmesinin, şimdiye kadar gördüğüm en komik başarısızlık olarak yorumladı.

adam back

Blockstream CEO’su ve popüler Bitcoin (BTC) maksimalisti Adam Back, XRP Ledger’ın oluşum bloğunu kaybetmesinin, şimdiye kadar gördüğüm en komik başarısızlık olarak yorumladı.

Adam Back’in dediği gibi, bu durum gerçekten komik bir başarısızlık. Çünkü blockchain’de geçmişini kaybedersen, çalışma kopyaların 1’den 0’a dönüşür ve daha sonra geri getirilemez. Ripple, bu hatası yüzünden tarihinin ilk haftasını kalıcı olarak silmeyi başardı.

Chris Larsen ve Bitcoin Severler Arasındaki Tartışma Büyüyor

Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen, Çinlilerin komünist devlet mantığı ile çalıştıklarını ve madencilik yoğunluğunun yüksek olması sebebi ile Bitcoin ağı üzerinde kontrolü ele geçirmek için yeterli güce sahip olduklarını savunuyor.

Hali hazırda kripto para madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleşiyor. Bu da Larsen’a göre, Çin Hükümeti’nin protokoller üzerinde kontrol sahibi olduğunu ve istedikleri zaman işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına geliyor.

Çin’de Faaliyet Gösteren Kripto Para Mandecileri Darbe Aldı!

Ancak bu durum kısa zaman içerisinde değişebilir. Çünkü Çin hükümeti tarafından kripto para madencilerine sübvansiyonlu yani avantajlı elektrik imkanı sağlanıyordu. Bu sayede, en büyük işletme gideri elektrik olan kripto para madencileri için faaliyetlerini Çin’de devam ettirmek büyük avantaj sağlıyordu. Ancak bu hafta içerisinde Çin bazı bölgelerinde, kripto para madencileri için avantajlı elektriğin artık verilmeyeceğini bildirdi. Sebep olarak ise kripto para madencilerinin reel ekonomi üzerinde herhangi bir katkı sağlamadıkları düşüncesi.

İran, Kripto Para Endüstrisine Tam Destek Veriyor

Bununla birlikte İran ise kripto para madencileri için tamamen yasal olma imkanı sağladı. Ayrıca İran’da enerji santrallerine de kripto para madenciliği yapabilmeleri için yetki verildi. Mevcut durumda İran’da kripto para madencileri yasal olarak faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Ancak avantajlı elektrik kullanan tarım ve sanayi sektörü gibi bu imkana sahip değiller. İran’da verilen yeni bir teklife göre, kripto para madencilerine de avantajlı elektrik kullandırma konusu gündemde. Eğer bu teklif onaylanırsa, büyük kripto para madencileri faaliyetleri İran’a taşıyabilir.

Chris Larsen’a Bir Tepki de Samson Mow’dan

Blockstream STK’sı Samson Mow, Çin Komünist Partisi’nin kendisinin Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para için sübvanse etmediğine işaret ederek, Larsen’in argümanına karşı çıkıyor.

Monero geliştiricisi Riccardo Spagni’de söz konusu konuya dahil olarak, blockchain’de 32.570 bloğun eksik olduğunu iddia etti. Ripple tarafından ise konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x