Yükleniyor...

AGAC’ın Eski CFO’su 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

African Gold Acquisition Corporation'ın (AGAC) eski CFO’su, kripto para birimleri ve meme hisse senetleri ticareti yapmak için kullandığı 5 milyon doları zimmetine geçirdikten sonra üç yıl hapis cezası aldı.

Uniswap Cilginligi Devam Ediyor Uniswap Sayesinde Hapisten Cikti

African Gold Acquisition Corporation’ın (AGAC) eski CFO’su, kripto para birimleri ve meme hisse senetleri ticareti yapmak için kullandığı 5 milyon doları zimmetine geçirdikten sonra üç yıl hapis cezası aldı. 

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından 27 Nisan’da yapılan basın açıklamasında, özel amaçlı bir satın alma şirketi olan (SPAC) African Gold Acquisition Corporation’ın (AGAC) eski finans müdürü olan Cooper Morgenthau’nun üç farklı SPAC’tan zimmetine 5 milyon dolardan fazla para geçirdiği belirtildi. Haziran 2021 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında yapıldığı belirtilen işlemlerin, Strategic Metals Acquisition Corporation I (SMAC I), Strategic Metals Acquisition Corporation II (SMAC II) ve African Gold Acquisition Corporation’ı içerdiği söylendi. 

Hapis Cezasına Ek Olarak 5.1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilgili bir sivil şikayetine göre Morgenthau, African Gold’dan kişisel hesaplarına yaklaşık 1,2 milyon dolarlık fon aktarmış ve bu parayı kripto para birimleri ve meme hisse senetlerinin opsiyonlarını alıp satmak için kullanmış. Morgenthau, bu işlemleri gerçekleştirirken de neredeyse fonların tamamını kaybetmiş. 

Bilgilere göre Morgenthau, African Gold’dan ayrı bir SPAC’ta özel yatırımcılardan 4,7 milyon dolar daha topladı ve bu paranın başka bir SPAC’ı başlatmak için kullanılacağını söyledi. O sırada SMAC I, ilk halka arzı öncesinde özel yatırımcılardan para toplama sürecindeydi. 

Para çekme işlemlerini Ağustos 2022’de fark eden African Gold, görevi kötüye kullandığı için Morgenthau’nun işine son verdi ve konu hakkında SEC’i bilgilendirdi.  

Florida’da ikamet eden Morgenthau, 3 Ocak’ta telekulak dolandırıcılığından suçlu bulundu. Üç yıllık hapis cezasına ek olarak, 5.1 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. 

ABD Savcısı Damian Williams yaptığı açıklamada: “Cooper Morgenthau’nun bugün aldığı ceza ila SPAC destekçilerine SPAC piyasalarında dolandırıcılığın cezalandırılacağı ve Wall Street’teki açgözlülüğün ciddi sonuçlarla karşılaşacağı mesajı verilmiştir” ifadelerini kullandı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x