Yükleniyor...

Akbank ve Ripple İşbirliği Resmen Başladı!

Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, geçtiğimiz yıl Ripple ile işbirliğine gitmişti.

Akbank ve Ripple

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, geçtiğimiz yıl Ripple ile işbirliğine gitmişti. İşbirliği kapsamında Blockchain teknolojisi kullanılarak uluslararası para transferlerinin yapılması hedefleniyordu. Banka yaptığı duyuru ile Ripple işbirliğinde hizmetin resmen başladığını açıkladı.

Bankanın yayınladığı basın bülteni ile kamuoyuyla paylaşılan habere göre Akbank, Santander UK’e Ripple’ı kullanarak Blockchain altyapısı ile İngiliz Sterlini (GBP) transferlerini başlattı.

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, Blockchain teknolojisi ile uluslarası para transferi sürecini başlatan ilk banka olduklarından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Ulutaş, “Sektöre öncülük eden bu uygulamanın ilk tohumlarını geçen yıl atmaya başlamıştık. Şimdi de Santander UK’e Ripple üzerinden Blockchain altyapısı ile GBP para transferlerine başladık. Bu önemli teknoloji ile müşterilerimiz uluslararası para transferlerinde artık çok daha düşük maliyetli ve hızlı para transfer edebilme imkânlarından faydalanabilecek. Yeni bankaların sisteme katılımı ile bu hizmetimizi farklı bankalarla işbirlikleri ile genişletmek için yolculuğumuz devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl Ulutaş yaptığı açıklama ile Blockchain teknolojisinin varlıkları yüksek güvenlik ile, aracılara ihtiyaç duymadan, açık bir ağ üzerinden herkesin erişimine sunduğunu söylemişti. Ulutaş, bu teknolojide kayıtların değiştirilemediği ve geri alınamadığı bir veritabanı olduğunu da eklemişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner