Akıllı Sözleşmeler için E-İmza Geliştirildi • Coinkolik
Yükleniyor...

Akıllı Sözleşmeler için E-İmza Geliştirildi

Zürih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ZHAW) ve dev telekom firması Swisscom, Blockchain'le çalışan akıllı sözleşmeleri yasal olarak doğrulamak için sertifikalı bir e-imza geliştirdi.

Akıllı Sözleşmeler için e imza

Zürih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ZHAW) ve dev telekom firması Swisscom, Blockchain’le çalışan akıllı sözleşmeleri yasal olarak doğrulamak için sertifikalı bir e-imza geliştirdi. Ethereum (ETH) temelli akıllı sözleşmeye ilişkin prototip, Swisscom ile birlikte ZHAW’dan avukatlar ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından oluşturuldu. Prototip daha sonra İsviçre hukuku kapsamında el imzalarının yerine kullanılabilen ve Swisscom tarafından geliştirilen e-imza servisiyle entegre edilerek çalışır hale getirildi.

Yasal Belirsizlikler Giderilecek

İşlemlerin doğrulanmasının ardından e-imza belirli bir akıllı sözleşmenin koşullarının güvenli ve otomatik bir şekilde yerine getirilmesini tetikliyor. Bu süreçten sonra ise varlıkların veya hakların devredilmesi sağlanarak sözleşme sonuçlandırılıyor. ZHAW İşletme ve Hukuk Fakültesi profesörü Harald Bärtschi’ye göre, entegre imza servisi akıllı sözleşmeler için mevcut yasal belirsizlikleri ortadan kaldıracak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sadece İsviçre yasal çerçeveleri değil aynı zamanda Avrupa Birliği’nin eIDAS Tüzüğü de sözleşmeye bağlı yasa uyarınca çok partili imzalar gerektiriyor. Swisscom’dan Peter Amrhyn, yeni akıllı sözleşmeler e-imza prototipi için çok sayıda uluslararası başvuruda bulunduklarını belirtti. E-imza çözümünün, Ethereum, Hyperledger ve R3’ün Corda’sı da dahil olmak üzere mevcut birden fazla Blockchain ağı ile birlikte çalışabileceği bildiriliyor. Akıllı sözleşme teknolojisinin yasal olarak tartışıldığı şu günlerde duyurulan e-imza sistemi büyük ilgi toplamış durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x