Yükleniyor...

Alacaklılar, Celsius’un Bitcoin Satmasına Karşı

Celsius alacaklıları, firmanın CEO'sunun daha önce de yaptığı güven verme girişimlerini "boş ve yanlış" olarak değerlendirirken, şirketin Bitcoin rezervlerini satmasını engellemenin peşinde.

Alacaklilar Celsiusun Bitcoin Satmasina Karsi

Celsius alacaklıları, firmanın CEO’sunun daha önce de yaptığı güven verme girişimlerini “boş ve yanlış” olarak değerlendirirken, şirketin Bitcoin rezervlerini satmasını engellemenin peşinde.

Celsius, şu anda davanın görüldüğü New York’ta iflas başvurusunda bulunuyor ancak alacaklıların avukatlarının mahkemeye gönderdiği bir mektupta kazılmış Bitcoin‘lerin satılmasının “mantıklı bir sebeple açıklanamadığını” iletti.

Alacaklılar Bitcoin Satmaya Tamamen Karşı Değil

Alacaklılar Bitcoin satışına tamamen karşı olmasalar da satılacak Bitcoin’lerden elde edilecek fonun nereye ve nasıl kullanılacağına dair daha fazla ayrıntıya ihtiyaçları var. Celsius’a “şeffaflık ve sınırlar” hakkında çağrı yapan alacaklılar, mahkemeden önerilen satışın “onaya tabi” olmasını istediler.

Celsius’un mahkemeye yaptığı başvurular sonrasında şirketin madencilik yan kuruluşunun bir gün sonra iflas başvurusu yaptığı ve 750 milyon dolara, ayrıca 80.500’ten fazla mining rige sahip olduğu öğrenildi. Yan kuruluş Celsius Mining, mayıs ayında borsada halka arz için onay istemişti ve bu yılın sonuna kadar 10.000’in üzerinde BTC çıkarmayı hedefledikleri madencilik planlarını açıklamıştı. Nisan ayında ise firma, 151.000’den fazla BTC’ye sahip olduğunu açıkladı.

Geçen ay, Celsius’un baş avukatı Pat Nash, alacaklılardan sakin kalmalarını ve durumu uzun vadede düşünmelerini istedi. Nash aynı zamanda Celsius’un hala günde 14.2 BTC çıkardığını söylerken, alacaklılardan piyasa koşullarının iyileşmesini beklemelerini istedi. Ancak firma bundan sonra tutumunu değiştirerek BTC’leri satmak için mahkemeden onay istedi.

Alacaklılar CEO’ya Güvenmiyor

Alacaklıların Celsius’a ve CEO’su Alex Mashinsky‘ye yönelik güvensizlik seviyeleri, bu hafta mahkemeye yapıtıkları başka bir açıklamada daha da belirgindi. Şirketin müşteri varlıklarını dondurma kararı almasından sadece beş gün önce, alacaklılar, Mashinsky tarafından yapılan yorumları “boş ve yanlış sözler” olarak değerlendirdi. Açıklamada, Celsius’un “daha önce şeffaflığı savunurken”, varlıkları dondurma kararının alınmasından sonra “büyük ölçüde sessiz kaldığından” şikayet ettiler.

Alacaklılar, “Celsius ve içindekilerin olası suistimallerin de dahil olmak üzere Celsius’u kapsamlı bir şekilde araştırılmasını talep ettiklerini” ve “Cuscius’un değerini hesap sahiplerinin ve teminatsız alacaklılarının yararına en üst düzeye çıkaracak bir kararın” peşinden gideceklerini yazdılar.

Bu arada ABD Adalet Bakanlığı, Celsius’un 19 çalışana 409.000 dolar kıdem tazminatı ödemesini ve iflası sırasında Bitcoin satma planlarının mahkeme tarafından daha fazla denetlenmesini talep etti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner