Yükleniyor...

Almanya’da Kaçak Elektrikle Kripto Para Madenciliği Yapan 6 Kişi Tutuklandı

Almanya polisi kısa bir süre önce elektrik şebekesinden kaçak yollarla elektrik çekerek kripto para madenciliği yapan bir gruba karşı operasyon düzenledi.

Kripto Para Madenciliği

Almanya polisi kısa bir süre önce elektrik şebekesinden kaçak yollarla elektrik çekerek kripto para madenciliği yapan bir gruba karşı operasyon düzenledi. İki yıldan fazla süredir kaçak elektrik kullandığı öne sürülen 6 kişilik grup polis ekipleri tarafından yakalandı. Madencilikte kullanılan kaçak elektriğin maliyetinin 220.000 Euro’yu geçtiği tahmin ediliyor.

Operasyonla Onlarca Madencilik Ekipmanı Ele Geçirildi

Operasyonda sekiz farklı adrese baskın düzenlendi. Polis, elektrik sayaçlarını manipüle etmek için kullanılan cihazlar da dahil olmak üzere çok sayıda bilgisayar ve madencilik cihazı ele geçirdi. Operasyonun detaylarını paylaşan kolluk kuvvetleri, madencilik için kurulan raflarda 49 bilgisayarın çalıştığını keşfettiler. 49 bilgisayarın 30’unun kripto para madenciliği yapmak için özel bir donanıma sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca 80 adet ekran kartının da operasyonla ele geçirildiği bildiriliyor.

Geçmişte benzer şekilde kaçak elektrikle birçok kripto para madenciliği yapıldığı tespit edilmişti. 2018’in Aralık ayında bir Tayvan vatandaşının madencilik için 3 milyon dolar değerinde kaçak elektrik kullandığı tespit edilmiş ve tutuklanmıştı. Benzer bir başka vaka ise geçtiğimiz yıl Kasım ayında Çin’de bir okulda görülmüştü. Çin’deki bir okulda öğretmenlik yapan Lei Hua, okulun elektriğini kullanarak kripto para madenciliği yaparken yakalanmış ve işten atılmıştı. Öğretmenin bir yıl boyunca kaçak elektrik ile madencilik yaptığı iddia edilmişti. Yine başka bir kaçak elektrikle madencilik yapıldığı bilgisi Rusya’dan gelmişti. 2018 yılının Nisana yında Rus kolluk kuvvetleri, büyük çapta yasadışı madencilik operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. Operasyonda 6.000 adet madencilik ekipmanı ele geçirilirlen yakalanan iki kişi tutuklandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner