Yükleniyor...

Almanya Merkez Bankası Yetkilisi: “Dijital Euro Siyasi Bir Karar Olur”

Almanya Merkez Bankası!

alman merkez bankasi yetkilisi dijital euro siyasi bir karar

Almanya Merkez Bankası!nın yönetim kurulu üyesi Alman siyasetçi Burkhard Balz bugün yaptığı bir konuşmada, dijital Euro kararının tamamen siyasi amaçlı olduğunu belirtti. Balz’ın dijital para birimi konusundaki duruşu, Avrupa Merkez Bankası’nın bir CBDC başlatma amacı ile çelişiyor. Dijital Euro lansman planları, koronavirüs salgının oluşturduğu etkiler sebebi ile ivme kazanmış durumda.

Balz yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“CBDC’yi oluşturmak teknik bir karardan çok siyasi bir karardır. Bu nedenle, alternatif seçenekler ile birlikte, CBDC’nin kapsamlı olarak değerlendirilmesi gereklidir. Özellikle böylesine bir hamlenin toplum üzerinde nasıl bir etki doğuracağı derinlemesine analiz edilmedir.”

“Politik olarak bir CBDC, ülkelere ABD dolarından bağımsız, ödeme sistemleri için yenilikler verebilir. Merkez bankalarının finansal istikrar ve kara para aklamanın önlenmesine odaklanan düzenlemeler çerçevesini de değiştirebilir. Ancak bu değişiklikler, finansal sistemlerden sorumlu bu kurumları yöneten mevcut hükümetlere bağlı olacaktır.”

Ancak Balz tüm bunlara rağmen, bir CBDC başlatma planı içerisinde bulunan diğer merkez bankalarının hepsi ile uluslararası diyalog ve yakın işbirliği yapılabileceğini de kabul etti. Yetkiliye göre bu ittifak, ulusların uluslararası ödemelerde hızlı ve önemli ilerleme yaşamasına yardımcı olacaktır.

CBDC pilot projesini başlatan Çin Merkez Bankası dışında, Bank for International Settlement ile birlikte yedi merkez bankasından oluşan bir grup, merkez bankalarının CBDC fizibilitesini ihraç taahhüdünde bulunmadan, nasıl devam edebileceğini belirten bir araştırma raporu yayınladı.

Balz, dijital euronun finansal istikrar ve bankacılık sisteminin sağlığı ve tüketiciler için ödeme yapma ve değer tutma konularında, siyasi çıkarımlar oluşturabileceğini belirtti. Balz ayrıca kullanıcıların, nakit parayı dijital bir euroya dönüştürebilecekleri ve CBDC’yi bir ödeme aracı olmaktan çok bir değer deposu olarak görebilecekleri bir dijital banka konusunda da oldukça endişeli. Yetkili, bunun tüm finansal sistemi daha da istikrarsızlaştıracağına inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner