Yükleniyor...

Almanya’da Uygulanmaya Başlanan Negatif Faiz Kripto Paralara Yarayacak

Bitcoin'e ve diğer kripto para birimlerine temkinli bir yaklaşım gösteren Almanya'da banka faizleri negatifi görmüş durumda.

Almanyada Uygulanmaya Başlanan Negatif Faiz Oranları Kripto Paralara Yarayacak

Bitcoin’e ve diğer kripto para birimlerine temkinli bir yaklaşım gösteren Almanya’da banka faizleri negatifi görmüş durumda.

Bugüne kadar sadece belirli tutarın üzerindeki meblağlarda uygulanan negatif faiz, artık 1 avroluk mevduata bile uygulanacak. Ülkenin Kuzey Bavyera bölgesinde yer alan Volksbank Raiffeisenbank Fürstenfeldbruck (VRF), en düşük mevduatlarda bile yüzde 0,5 negatif faiz oranı uygulamaya başladı. Uzmanlar bu durumun yatırımcıların kripto paralara yönelmesi ile sonuçlanacağını düşünüyor.

Banka yetkilileri yaptıkları açıklamada “Bunu yapmaya mecburduk” ifadesini kullandı. Yetkililer, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) uyguladığı para saklama (parking) ücretinden dolayı faizi negatife çekmek durumunda kaldıklarını belirttiler.

Daha önce Almanya’da negatif faiz oranları sadece 100 bin avro üzerindeki mevdular için uygulanıyordu. VRF, bu hamlesi ile ülkedeki bu seviyenin altındaki mevduatlara da negatif faiz uygulayan ilk banka oldu. Ülkedeki diğer bankaların da VRF’yi takip etmesi bekleniyor. Banka yönetimi, yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda başka bankalardan birçok yeni müşteri geldi ve gelmeye devam ediyor” dedi.

Bankalar Yerine Kripto Paralara Yöneliş Başlayabilir

Negatif faiz oranları ECB’nin para politikasının bir parçası. Banka yetkililerine göre, bankaya yatırılan mevduatların korunması için belli bir maliyetin karşılanması gerekiyor.

Uzmanlar, negatif faiz hamlesinin yatırımcıları kripto paralara yönlendireceğini düşünüyor. Yatırımcıların değerlendireceği kripto para alternatifi olarak ise son dört haftanın en düşük seviyesini gören Bitcoin gösteriliyor.

Almanya’daki negatif faiz uygulamasına karşılık Bitcoin arzında tamamen farklı bir şekilde işleyen enflasyonist yapı yatırımcıların ellerindeki tuttukları BTC miktarında hiçbir şekilde eksilme yaşamıyor. Geçtiğimiz ay girişimci Winklevoss ikizlerinden Cameron Winklevoss, 17 trilyon dolar değerindeki toplam mevduatları örnek göstererek negatif faizden kaçınmak için bu mevduatların kripto paraya dönüştürülmesinin akıllıca olacağını ifade etmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x