Yükleniyor...

Altcoin Radarı: ADA ve LTC Beklentileri 

Kripto para piyasası için mayıs ayı satıcılı geçmeye devam ediyor.

Kripto para piyasası için mayıs ayı satıcılı geçmeye devam ediyor. Dijital varlıklarda 10 Mayıs itibariyle gerçekleşen düşüşlerin ardından bazı altcoinler pozitif ayrışıyorlar. Bitcoin’de 28.000 dolar bandı korunamaması yatırımcıları alternatif kripto para birimlerine yöneltiyor. 

Kripto para piyasasında senenin başından itibaren kazanılan yükseliş trendi bir süredir bozulmuş durumda. Son zamanlarda pozitif gelişmelere hasret kalan dijital varlıklardan pozitif ayrışan Altcoin’ler yatırımcıları mutlu ediyor. BRC-20 furyasının etkileri ve meme token’lara olan ilgi artıyorken, gerçekleştirdiği iş birlikleriyle dikkat çeken altcoin’ler pazar değerinin güçlü kalmasını sağlıyor. Bu hafta altcoin radarımızda yaptığı iş birliğiyle ivme kazanan Cardano ve yarılanması gerçekleşecek olan Litecoin bulunuyor.  

Cardano Gelişmeleri Dikkat Çekiyor 

2022 senesinde Ethereum Merge’den önce en popüler PoS tabanlı akıllı sözleşme platformu hiç şüphesiz Cardano oldu. Cardano geliştirme departmanı ve ekibi sürekli olarak çeşitli projelerle bir araya geliyor. Özellikle Cardano ağı üzerinde yaşanabilecek gizlilik ve güvenlik gibi konuların üzerinde duruyorlar. Bu da Cardano ağının ve ADA token’ının ilerleme kaydetmesini sağlıyor. Son günlerde Cardano ağı üzerinde gerçekleşen işlemlerin %1500 artması da balinaların bu altcoin’e yatırım yaptığına işaret ediyor. Zincir üstü veriler, işlem sayıları ve işlem hacmindeki artış aktif cüzdanların yanı sıra balinaların birikimlerini gösteriyor. Kilitli ADA token’larının 24 saatlik zaman diliminde %4,5 artması ADA’nın fiyatını yükseltecek unsurlar arasında görülebilir. 

Ekip tarafından paylaşılan son duyurulara göre, bir fintech şirketi olan Acredius ile yeni bir iş birliği başlatılacak. İsviçre merkezli bu şirket, mevduat sahiplerinin direkt yatırım yapabilmesi adına ADA kullanımını mümkün kılacak. Yalnızca bununla sınırlı kalmayarak bireysel ve büyük yatırımcıların faaliyetlerini ilerletebilmesi için kolaylıklar sunacak. Stratejik iş birlikleriyle token’ı güçlü kılmayı hedefleyen Cardano Vakfı uzun vadede planlarını çeşitlendirmeyi ve DeFi alanında büyümeyi hedefliyor.  

Ethereum Geliştiricileri Shapella güncellemesinin ardından ağda yaşanan tıkanıklığı gidermeye çalışırken, Cardano’nun bir alternatif olabileceği düşünülüyor. Bu da uzun vadede ADA token’ın fiyatını etkileyecek unsurlar arasında yer alıyor. Çeşitli güncellemelerle beraber altyapısını güçlendiren Cardano bir süredir dar bir bant aralığında seyrediyor.  Hali hazırda 12 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Cardano 0.37 bölgesinde sıkışmış durumda. Kendini Ethereum’un rakibi olarak tanımlayan Cardano’nun grafikte 50 günlük hareketli ortalamasının altında seyrediyor. Aşağıdaki grafikte belirttiğimiz gibi 0.34 ile 0.44 arasında konsolide oluyor. 50 günlük hareketli ortalamasının çok uzağında olmayan ADA bu direnci aşmak için mücadele ediyor. Yukarı yönlü hareketlerde 0.38 dolar bandından destek almasıyla 0.44 direncine ivme kazanabilecektir. Ancak kritik bir seviye olan 0.35 bandına geri çekilmelerde 030 desteğine geri çekilmesi söz konusu olabilir. Bununla beraber yatırımcıların çoğunluğu ADA’nın geleceğine dair beklentileriyle beraber cüzdanlarında ADA tutmaya devam ediyor. Bitcoin ve Ethereum’la güçlü bir korelasyonu olan ADA’nın piyasa duyarlılığına göre hareket ettiğini de unutmamakta fayda var. 

image 1

Litecoin Yarılanması 

Yarılanma (Halving), İş Kanıtı (PoW) ve madencilik ile üretilen kripto para birimlerinin üretiminde blok başına düşen ödülün belirli zaman dilimi içerisinde yarıya düşürülmesi olarak bilinmektedir. Kripto para ekosisteminde Bitcoin yarılanması daha popüler olsada, enflasyonist bir piyasa yaratabilmek adına Litecoin’de de yarılanma gerçekleşiyor. LTC yarılanmasına iki ay kadar bir süre kaldı ve yatırımcılar şimdiden bu durumu fiyatlamaya başladılar. Şu an 12,5 adet olan Litecoin blok ödülü, yarılanmadan sonra 6,25 LTC olacaktır.  

image

2011 senesinde piyasaya sürülen Litecoin bu zamana kadar iki adet yarılanma yaşadı. 2 Ağustos tarihinde de 2.520.000 blokta üçüncü yarılanmasını gerçekleştirecek. Bitcoin yarılanmasında alışık olduğumuz üzere her yarılanma sonrasında orta-uzun vadede BTC talebinde bir artış yaşanmıştır. Bu durum Litecoin için de geçerli olup yatırımcılardan gelen talepler eşliğinde LTC artışı yaşanabilir. Geçmiş dönemlerde Litecoin’de yarılanmadan yaklaşık iki ay önce mutlaka fiyatlamanın gerçekleştiğini de unutmamakta fayda vardır.  

image 2

Son zamanlarda paylaşılan zincir üstü verilere göre, ağdaki işlem sayısı %400 oranında artışı işaret etti. Bu artış ile beraber de kullanıcıların, Litecoin yarılanmasına olan inancını gösteriyor. Teknik görünümde ise geçen hafta 95 dolar sınırını fiyatladı. Satış eğiliminde olan piyasa ile birlikte 89 dolar bandına çekilse de hali hazırda 90 dolar üzerindeki seyrini sürdürüyor. Şubat ayında gördüğü 105 dolar seviyesini bir sonraki tepe noktası 103 dolar ile aşamadı. Bunun neticesinde sert bir satış baskısı yaşayarak 75 dolara iğne attı. Yarılanmanın öncesinde 95 doların üzerinde kalması önemli olan altcoin için bir sonraki majör direnç bölgesi 105 dolar olacaktır. Düşüşlerde ise 90 doların kaybedilmesi kademeli olarak 84 ve 79 dolarları test etmesine yol açabilir. 

image 2

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner