Yükleniyor...

Altcoin Sezonu Başlamadan Sona mı Erdi?

Chainlink (LINK), tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve popüler hale geldi.

altcoin sezonu başlamadan sona mı erdi

Chainlink (LINK), tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve popüler hale geldi. Dogecoin viral oldu, XRP bile pump’lanıyor. Kripto para topluluğu, işte bu gibi durumlardan ötürü altcoin sezonunun sonunda geldiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, çok sayıda altcoin fiyat listelerinde görünen satış sinyalleri aksini gösteriyor. Altcoin sezon resmi olarak başlamadan önce bitti mi? Bakalım.

Bitcoin ve altcoin’ler, tarihte geçmişten bu yana hep sırasıyla yükselme yaşadı. O zamanlardan beri, iki kripto varlığının bir şekilde ters bir ilişkisi vardı.

Bitcoin 2019 boyunca pompalanırken, altcoinler daha fazla değer kazandı. Bu, BTC düşüşlerindeki altcoin değerlemelerini pazarın en düşük seviyelerine taşıdı. Bunun tersi olduğunda, yani altcoin’ler Bitcoin’e karşı kazandığında, bir altcoin sezonu yaşandığı kabul edilir. Bu aşamalar sırasında, piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimine karşı yüzde yüz ila bin oranında ralli görmek nadir değildir.

Bu aşamalar son birkaç yıl içinde yaşanmıştır ve genellikle aniden daha fazla dezavantaj ile sona erer. Ama bu sefer farklı mı?

Altcoin’lerde Yükseliş Yaşandı

Chainlink son zamanlarda tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı ve hala tırmanıyor. Varlık tam fiyat keşfi moduna geçti ve çok az durma belirtisi gösteriyor. Analistler tarafından alt sezonun aktif bir göstergesi olarak sıklıkla kullanılan bir diğer kripto para da Dogecoin (DOGE). DOGE son günlerde %100’ün üzerinde büyüme yaşadı. TikTok kullanıcıları DOGE’u viral hale getirdi. Bu coşku, 2017’de yaşanan coşku kadar belirgin değildi. Farklı platformlardaki diğer kripto para birimlerini gösteren benzer viral videolar o sırada düzenli olarak yayınlandı. Herkes dahiyane bir yatırımcıydı.

Sektördeki düşük performanslı XRP, bu hafta neredeyse yüzde 10’luk bir ralli gördü. Veriler, Litecoin’in sadece yüzde 8’lik bir düşüş olasılığının olduğunu gösteriyor. Kripto  para birimi önemli bir şekilde geri döndü.

Satış Sinyali

Tüm bu konular bir altcoin sezonu olduğunu gösterebilir. Ancak ralliye son verebilecek çeşitli altcoin’lerde bir satış sinyali tetiklendi. Sinyal, altcoin’ler üzerindeki günlük fiyat listelerinde yayınlanan TD “9” satış kurulumu (TD 9 İndikatörü). Sinyal, birçok varlıktaki hem USD hem de BTC çiftlerinde görülebilir. Bu süperstar Chainlink’te başladı. TD9 satışı birden fazla zaman aralığında tetiklendi.

eth

Altcoin’ler için bir başka tehlikeli işaret, TD9’un hem USD hem de BTC çiftlerinde Ethereum’da görülmesidir. Ethereum, kripto pazarındaki en büyük altcoin’dir ve genellikle piyasanın geri kalanını daha büyük hamlelere yönlendirir.

Ethereum’da gerileme yaşanması, kripto para pazarının geri kalanını onunla birlikte aşağı çekebilir. Özellikle Bitcoin düşmeye başlarsa daha da kötüsü borsada ve diğer her şeyde “ikinci ayak aşağı” senaryosu yaşanır.

Piyasada hala çok fazla korku var ve dünya çapında salgın vakaları hala kontrol altında değilken, her şey mümkün. Tabi ki bu durum TD sıralı indikatörünün ne kadar güvenilir ve doğru olduğuna göre de değişebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner