Yükleniyor...

Altcoin Sezonu Kalıcı Olarak Sona mı Erdi?

Altcoin sezonu terimi, altcoin’lerin yükselişinden ve 2017'de ilk kripto para tekliflerinin (ICO) patlamasından bu yana popüler olmuştur.

Altcoin Sezonu Kalıcı Olarak Sona Erdi Mi

Altcoin sezonu terimi, altcoin’lerin yükselişinden ve 2017’de ilk kripto para tekliflerinin (ICO) patlamasından bu yana popüler olmuştur. Esasen, altcoin sezonu, altcoin’lerin Bitcoin’e göre toplanması ve neredeyse hepsinin aynı anda büyük kazançlara yol açmasıyla oluşur. Altcoin sezonu kripto trader’ları için çok heyecan vericidir ve çoğu yatırımcı altcoin sezonunun ne zaman başlayacağını merak eder. Bu sebeple genellikle altcoin fiyatları biraz yükselirse, çoğu trader sosyal medyadan altcoin sezonunu ilan eder. Ne yazık ki haberler kötü, altcoin sezonu kalıcı olarak bitmiş ve Bitcoin sezonunun gelmiş gözüküyor.

Hâkimiyet Oranları İki Yıldır Altcoin Sezonunun Olmadığını Kanıtlıyor

İlk olarak, Bitcoin hakimiyet oranı verileri altcoin sezonunun artık meydana gelmediğini kanıtlıyor. Aslında, son altcoin sezonu iki yıl önce Nisan-Mayıs 2018’de gerçekleşti.

Bitcoin hakimiyet oranı, Bitcoin piyasa değerinin toplam kripto piyasa değerine bölünmesiyle elde edilir. Bitcoin hakimiyet oranı önemli ölçüde düşerse, bu altcoin sezonunun devam ettiğini gösteren bir işarettir. Öte yandan, Bitcoin hakimiyet yüzdesi önemli ölçüde yükselirse, Bitcoin sezonu devam etmektedir. 2013’ten bu yana Bitcoin hakimiyet yüzdesinin (turuncu dolgulu çizgi) bir grafiği aşağıda görüntülenebilir.

İlk altcoin sezonunu Şubat-Haziran 2017 arasında gerçekleşti ve Ethereum’un yükselişine denk geldi. Bitcoin’in hakimiyet yüzdesi %86’dan %30’un biraz üzerine düştü ve kısaca Ethereum neredeyse Bitcoin hakimiyet oranını geçti.

Sonrasında Haziran-Aralık 2017 arasında keskin bir Bitcoin sezonu yaşandı ve Bitcoin’in hakimiyet yüzdesi %63’ün üzerine çıktı. Daha sonra altcoin sezonu Aralık 2017’den Ocak 2018’e kadar yürürlüğe girdi ve Bitcoin’in hakimiyet yüzdesi %30’a geriledi.

Daha sonra son altcoin sezonu Nisan-Mayıs 2018 arasında gerçekleşti ve Bitcoin hakimiyet yüzdesi %10’a kadar düştü. O zamandan beri, Bitcoin’in hakimiyet yüzdesi Ağustos 2018’de sürekli olarak %50’nin üzerine çıktı, Eylül 2019’da %70’e yükseldi.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, Bitcoin hakimiyet yüzdesinin son iki yıl boyunca keskin bir düşüş görmediğidir. Bu nedenle, bu veriler, Nisan-Mayıs 2018’den bu yana hiç altcoin sezonunun olmadığının kesin kanıtıdır.

Altcoin Sezonunun Kalıcı Olarak Bitmesinin Nedenleri

Altcoin sezonunun neden bu kadar uzun süredir gerçekleşmediğini anlamak için tarihinden başka bir yere bakmaya gerek yoktur. Açık ara en büyük olan ilk iki altcoin sezonunun, altcoinleri çevreleyen spekülasyondaki bir patlamadan, özellikle de ICO’lar (ilk para teklifleri) tarafından kaynaklandı. Yeni ICO’lar her piyasaya sürüldüğünde, neredeyse hepsi anında yükseldi ve tonlarca fon topladı. Çünkü yatırımcılar ICO’ların geleceğine inanarak, Bitcoin gibi 20.000 dolara ulaşacağını düşündüler.

Bununla birlikte, bu ICO spekülasyonu, Bitcoin ve ICO balonlarının aynı anda patlamasıyla 2018’de çöktü. ICO kripto paraları hızla değer kaybetti, bu da yatırımcı sayısında büyük kayıplara neden oldu. Ayrıca, piyasanın çöküşü, ICO’ların çoğunun yatırım paralarını veya hatta dolandırıcılıklarını kötüye kullandığını ortaya koydu. Temel olarak, ICO şirketleri kripto rallisinin sonsuza kadar süreceğini düşündü ve birçoğu, kripto piyasasının tonlarca fon kazandıracağı beklentisiyle gerçekten sahip olduklarından daha fazlasını harcadı.

Tabutta çakılan son çivi, 2018 ayı piyasasında ICO’ları parçalayan hem Çin hem de ABD’deki hükümet düzenleyicileriydi. Şimdi bir ICO’ya başlamak veya katılmak, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışıdır ve bu, ICO alanına akan paranın neredeyse tamamını kesti. Ayrıca, ABD ve Çin dışındaki ICO’lar bile kapatıldı, çünkü teknik olarak bir Çinli veya Amerikalı yatırımcı bile bir ICO’ya katılırsa, tüm ICO’yu yasadışı hale getirir. Örnek olarak, ABD’li yatırımcılar katıldığı için yurtdışında olmasına rağmen kapatılan Telegram ICO’su gösterilebilir.

ICO’ların hukukun gözünde sıcak ve uçucu maddeler olmasının yanı sıra, yatırımcılar 2017 ICO balonundan sonra büyük ölçüde kaybetti ve neredeyse tüm kripto yatırımcılarının ICO’lara tek bir satoshi yatırırken bile çok dikkatli davranmalarına neden oldu.

Diğer bir deyişle, başlangıçta yatırımcılar toplu olarak ICO’ların gelecek olduğunu düşündüler ve kolayca onlara para döktüler, şimdi yatırımcılar toplu olarak ICO’ları dolandırıcı olarak düşünüyor.

Bu nedenle, 2017’de ilk ICO patlamasının başarısızlığı ve sonuçta ortaya çıkan sıkı ICO düzenlemeleri, altcoin sezonunu kalıcı olarak sona erdirmiş gibi görünüyor. İyi tarafı ise kalıcı bir Bitcoin sezonunun ortasında olduğumuz gözüküyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner