Yükleniyor...

Altı Büyük Merkez Bankası Dijital Para için Bir Araya Geliyor

Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) birlikte araştırmak için Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) ile bir grup oluşturdu.

Merkez Bankası Dijital Para

Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) birlikte araştırmak için Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) ile bir grup oluşturdu.

İngiltere Bankası tarafından 21 Ocak’ta yapılan basın açıklamasında, Kanada, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları ile işbirliği yapılacağı, her merkez bankasının kendi bölgesindeki olası CBDC kullanım durumlarını inceleyerek deneyimlerini diğer üyelerle paylaşacakları bir grup oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, oluşturulan grubun CBDC’lerin kullanım örneklerini değerlendireceği, sınır ötesi ötemelerde birlikte çalışma dahil olmak üzere ekonomik, kullanım ve teknik tasarım seçenekleri ve gelişen teknolojiler hakkında bilgi paylaşımının yapılacağı kaydedildi. Grubun üyeleri özellikle ilgili kurumlar ve forumlarla yakın işbirliği içinde olacaklar.

BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré ve İngiltere Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ve Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi Başkanı Jon Cunliffe eş başkan olarak grupta görev alacak. Grup, katılımcı merkez bankalarından ve BIS’den kıdemli temsilcilerden oluşacak.

Öte yanda Türkiye’de CBDC çıkarmak için kolları sıvadı. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Blockchain tabanlı kripto para uygulaması yer alıyor. Yeni uygulama kapsamında Türkiye’de kullanılması için Rusya’nın SWIFT alternatifi SPFS mesajlaşma sistemi incelenirken, Türkiye’deki Fintek ekosistemi de desteklenmeye başlanacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x