Yükleniyor...

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor: Altın Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Altın, fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam ediyor.

altin

Altın, fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam ediyor.  Gram altında fiyatlar 450-460 bandında ilerlerken altının ons fiyatı ise 1854 civarında işlem görüyor. Hürriyet’in haberine göre bir ekonomist, altının üzerindeki aşağı yönlü baskının devam ettiğini dile getirdi. Analiste göre piyasalar, Covid-19 vakalarındaki artış ve ABD başkanlık seçimlerinden rahatsız bu nedenle de aşağı yönlü hareket artıyor.

Gram altın fiyatı, altının ons fiyatındaki düşüşlere bağlı olarak değer kaybediyor. Altın dün kapanış saatlerinde 468 lira seviyesindeydi fakat bugün yeni güne 464 liradan başladı. Gram altın gün içinde düşüş yaşayarak 457 lira seviyesine kadar geriledi. Bununla birlikte çeyrek altında 754 liraya düştü.

Dolar Altının Fiyatını Baskılamaya Devam Ediyor

Dolar fiyatında devam eden yükseliş eğilimi, altının ons fiyatını baskılamayı sürdürüyor. Altın bu nedenle ons bazında gün içerisinde 1854 civarına kadar gerileme yaşadı. Ons altın, gün içerisinde en yüksek seviye olarak ise 1905 doları gördü.

Şu sıralar piyasalar yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin fiyat akışları, jeopolitik gelişmeler ve Fed’in açıklamalarını takip ediyor. (Fed) Başkanı Jerome Powell, Türkiye saati ile 17.00’de Fed’in virüse karşı attığı ekonomik adımlardan bahsedecek.

Borsa da Gelişmeleri Takip Ediyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre yeni tip koronavirüs vaka sayılarının seyrindeki artış ve aşı çalışmalarına ilişkin haber akışı, gündemdeki yerini koruyor. Bugün açılışta BIST endeksi değer kaybederek 1.097 puana geriledi. Analistlere göre teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.085 ve 1.070 seviyeleri destek, 1.120 seviyesi ise direnç konumunda.

Dolar Hem Altını Hem Bitcoin’i Etkiliyor

Son zamanlardaki ortak görüşlerden birisi de daha önce haberini verdiğimiz gibi ABD dolarındaki yükselişin Bitcoin’i olumsuz etkilemesi. Örneğin geçtiğimiz Şubat ve Mart aylarında dolar yükselmeye başladığı zaman hem altın, hem Bitcoin hem de S&P 500 düşüşe geçmişti. Bununla beraber tam tersi durumda ise altın ve Bitcoin yükselmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner