Yükleniyor...

Altın Fiyatlarında Rüzgar Tersine mi Döndü? Yatırımcıları Ne Bekliyor?

Altın fiyatlarındaki hareketlilik, haftanın ikinci işlem günününde de sürüyor.

altin fiyatlarinda ruzgar tersine dondu

Altın fiyatlarındaki hareketlilik, haftanın ikinci işlem günününde de sürüyor. Gram altının fiyatı bugün bir yükseliş yaşadı. Gram altın yazının yazıldığı sırada 474 TL’den işlem görüyordu. Bununla birlikte altının onsu ise 1882 dolar.

Daha önce de haberini verdiğimiz gibi tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle altın son zamanların en yüksek fiyatlarına ulaşmış, rekor üstüne rekor kırmıştı. Fakat bu ay doların yükselmesiyle beraber altın fiyatlarında da bir düşüş yaşandı. Hatta Bitcoin fiyatları da altınla eş zamanlı olarak düştü.

Altında Yükseliş Sinyalleri mi Var?

Son birkaç gündür altında yükseliş sinyalleri görülüyor. Altın fiyatlarının yeni haftaya yükselişle başlaması, analistlerin de farklı yorumlar yapmasını sağladı. Uzmanlar şu sıra altının gündemden ötürü yönünü tam anlamıyla belirleyemediğini ifade ediyor. Dünkü haberimizde de verdiğimiz gibi Gedik Forex bir rapor hazırlamış ve piyasadaki risklerden söz etmişti. ABD seçimleri, Donald Trump’ın tutumu ve koronavirüs vakalarındaki artış ekonomideki belirsizlikleri tetikliyor. Bu da altının hareketlenmesine neden oluyor.

Analistlere göre altının ons fiyatında teknik açıdan bin 850 dolar önemli bir destek konumunda yer alıyor. Eğer altında fiyat bu seviyenin altına inerse bin 835 dolarlık destek seviyesine kadar gerileme yaşanabilir. Fakat şu anki seviyenin üzerinde kalınması durumunda altın bin 900 dolarlık direnç seviyesini test edebilir.

Analistler Ne Diyor?

Emtia uzmanları, Salı günü altın fiyatlarının ABD dolarındaki gerileme ile art arda ikinci seansta yükseldiğini ve külçe değerlerinin yükselmesi için avantaj sağladığını ifade ediyor. ActivTrades’in baş analisti Carlo Alberto De Casa, altınla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Doların toparlanması durur durmaz altın toparlanarak 1.850 – 1.860 dolar arasında verilen desteğin gücünü pekiştirdi.”

Altın Pazartesi günkü %0.9’luk artıştan sonra ons başına 1.891.90 doları görerek 9.70 dolar yani %0.5 arttı. FactSet verilerine göre 16 Eylül’de sona eren üç günlük bir uzatmadan bu yana altın art arda günlük kazançlar elde edememişti. FactSet verilerinin gösterdiği gibi, Salı günü dolar %0,2 düştü.

Altın kilit seviyelerden geri döndü, ancak şimdi daha uzun kazanımlarla sonuçlanması için 1906-1910 dolar/ons seviyesini geçmesi gerekiyor. ABD doları düşük seviyelerde seyrederken, ancak ABD cephesinde yeni bir gelişme olursa keskin bir düşüş yaşanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner