Yükleniyor...

Altın İçin Rekor Fiyat Tahmini Geldi

Bankacılık devi Bank of America, altın için rekor bir tahminde bulundu.

altın dolar fiyatı

Bankacılık devi Bank of America, altın için rekor bir tahminde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bank of America’nın tahminine göre altın, 18 ay içerisinde yüzde 80 oranında değer kazanacak ve ons başına 3 bin dolara yükselecek.

Herkesin altın sevme sebebi vardır. Bazıları enflasyon riskinden korunmak için altın sever. Diğerleri artan belirsizliğe karşı koruma olarak bunu seçer. Bazıları da -biraz aşırı görünse bile- gece yarısı kendi ülkelerinden kaçmak zorunda kalmaları durumunda altına sahip olmak istiyor.

Fed, Altın Basamaz

Altının son koşusu, değerli metalin 1.465.70 dolardan işlem gördüğü Eylül 2018 sonunda başladı. O zamandan beri yüzde 15 artışla 1.689.60 dolar kazandı ve Bank of America’dan Michael Widmer ve takımı haklıysa, kıymetli metal daha da yükseliyor. Buna sebep olarak ise “Fed, altın basamaz” ifadeleri kullanılıyor.

Widmer, merkez bankaları GSYİH büyümesini ve enflasyonunu artırmaya çalıştıkça ABD’de ve dünyanın geri kalanında oranların çok uzun süre düşük olmasını bekliyor. Ekibe göre ayrıca hükümetler, koronavirüs etkilerini azaltmak amacıyla hiç olmadığı kadar çok harcamaya yapıyor. Bu da bütçe açıklarına ve borç seviyelerinin büyümesine neden olacak. Bu nedenle de altın bu dönemde daha cazip geliyor.

Widmer, şunları söyledi:

“Yatırım talebi son yıllarda altın fiyatları ile güçlü bir korelasyon gösterdi ve bu alıcı grubunun tam olarak altın fiyatlarını yükseltmesini bekliyoruz.”

Güçlü Bir Yükseliş

Tam olarak bu nedenlerden ötürü, altının Ekim 2021’e kadar güçlü bir yükseliş yaşanması bekleniyor. Bankacılık devi Bank of America, altının 18 ay içerisinde 3 bin dolara çıkabileceğini ifade ediyor.