Yükleniyor...

Altın ile Korelasyon Zirveye Ulaştı

Bitcoin (BTC), koronavirüs kaynaklı kriz sırasında geleneksel varlıklardan ayrılmak ve bir adım ileri gitmek için mücadele ediyor, ancak VanEck'e göre uzun vadeli korelasyonları düşük.

bitcoin ve altın

Bitcoin (BTC), koronavirüs kaynaklı kriz sırasında geleneksel varlıklardan ayrılmak ve bir adım ileri gitmek için mücadele ediyor, ancak VanEck‘e göre uzun vadeli korelasyonları düşük.

VanEck’ten Gabor Gurbacs tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Bitcoin’in altınla ilişkisi Kovid-19 krizi nedeniyle ‘daha önce hiç görülmemiş seviyelere’ ulaştı. Gurbacs, kripto para biriminin altın ile korelasyonunun, potansiyel olarak güvenli liman durumuna işaret edebileceğini dile getirdi.

Yatırımcı John Bollinger’ın da açıkladığı gibi, tüm varlıklar birbirleriyle bu tür siyah kuğu olayları sırasında yüksek derecede ilişkilidir. Bu arada bu tip kriz durumlarında nakit para ise en güvenli liman haline gelir. Bitcoin’in ABD hisse senetleri ile korelasyonları da son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesini vurdu. Bitcoin, koronavirüs odaklı satışın başlamasından bu yana borsadan ayrılmak için mücadele ediyor. 2 Nisan’da BTC, yaklaşmakta olan petrol savaşı ateşkesinde yaklaşık 7 bin 300 dolara yükseldi, ancak daha sonra hızlı bir düşüş yaşadı.

Yatırım Sepetinizde Bir Seçenek

Yine de, koronavirüs kaynaklı likidite sıkışmalarına rağmen, Gurbacs geleneksel varlıklarla uzun vadeli ilişkilerin oldukça düşük kaldığı sonucuna varmıştır. Bu, yatırımcıların çeşitlendirme amacıyla portföylerine BTC eklemeyi düşünebilecekleri anlamına gelir. Aslında, az miktarda BTC’nin, hisse senetleri ve tahvillerden oluşan geleneksel 60/40 portföyünün oynaklığını önemli ölçüde azaltabileceği tahmin edilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner