Yükleniyor...

Altın Piyasasından Bitcoin (BTC) İçin Kötü Haber: Ayı Piyasası mı Geliyor?

Spot altın günlük çizelgesinde bir "Ölüm Haçı" (Death Cross) oluşturmaya doğru ilerliyor ve bu durum devam eden aşağı yönlü düzeltmeyi tam teşekküllü bir ayı trendine dönüştürebilir.

altin bitcoin

Spot altın günlük çizelgesinde bir “Ölüm Haçı” (Death Cross) oluşturmaya doğru ilerliyor ve bu durum devam eden aşağı yönlü düzeltmeyi tam teşekküllü bir ayı trendine dönüştürebilir.

Bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde death cross meydana gelir. Birçok analist ve stratejist, crossover’ı bir satış dalgasının işareti olarak görüyor ve bu da uzun vadeli bir aşağı yönlü harekete yol açıyor.

Şu anda, altının 50 günlük hareketli ortalaması (50-DMA) 1880 dolar iken, 200 günlük hareketli ortalaması 1801 dolar. Değerli metalin, olumlu koronavirüs aşı raporlarının telaşından sonra son düşüşü, hareketli ortalamaları arasındaki 79 dolarlık boşluğu en azından önümüzdeki çeyrekte kapatabileceğini ve böylece bir ölüm haçı oluşturabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Altın piyasasında düşüş eğilimi, Bitcoin’i benzer bir aşağı yönlü risk altında bırakabilir. Geçmişe bakıldığında, lider kripto para birimi, değerli metalin gerisinde, ancak farklı zaman dilimlerinde. 2020’de haftalık bir zaman dilimindeki BTC/USD döviz kuru, aylık grafiklerde XAU/USD döviz kurunu takip ettiğine dair kanıtlar içeriyor.

Bağımsız bir analiz firması olan TradingShot, Fibonacci geri çekilme seviyelerini ve Göreceli Güç Endekslerini kullanarak benzerliği tespit etti. Yukarıdaki tabloya göre, Bitcoin’in rekor yüksekliği 1.1382 Fib seviyesine yakın bir yerde, yaklaşık 25.000 dolar civarında. Ancak kripto para birimi, altının tüm zamanların en yüksek seviyesi 2075 dolara yaklaştıktan sonra yaptığı gibi, bunu başardıktan sonra daha düşük düzeltme riski taşıyor. Analoji, varlığın önceki fiyat eğilimleri arasındaki görünür benzerlikten ipuçları alır.

Bitcoin, 30 Kasım’da bugüne kadarki en iyi seviyesini yakalayarak düzeltme işaretleri göstermişti. BTC daha sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Lider kripto para birimi şimdiyse br düşüşün ardından 19.200 seviyesinde yer alıyor.

Bitcoin’in Yükselmesi Bekleniyor

Elbette, birçok yükseliş eğilimi gösteren yatırımcı, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları virüslerin vurduğu ekonomilere likidite enjekte etmek için para basmaya devam ettiği sürece hem altının hem de Bitcoin’in daha da yükselmesini bekliyor. Bu arada Federal Reserve, faiz oranlarını sıfıra yakın tutmayı ve gerektiği sürece devlet tahvili almayı taahhüt etti. Bu, temelde yatırımcıları sermayelerini düşük getirili borçlardan ve nakit enstrümanlardan hisse senedi, altın ve Bitcoin gibi daha riskli güvenli limanlara taşımaya teşvik ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner