Yükleniyor...

Altın Rekora Koşuyor: Gram Altın 410 Türk Lirası

Gram altın 409,9 lira ile rekorunu tazeledi, bu sırada altının ons fiyatı son yılların en yüksek seviyesini gördü.

altın

Gram altın 409,9 lira ile rekorunu tazeledi, bu sırada altının ons fiyatı son yılların en yüksek seviyesini gördü. Son birkaç gündür yükselişini sürdüren altında yakın zamanda bir düzeltme hareketi bekleniyor.

Ons altın fiyatlarınında yükselmesiyle rekor kırmayı sürdüren gram altın fiyatı, güne zirve seviyesine yakın başladı. Gram altın güne 405₺ ile başlarken yazının yazıldığı an itibariyle 409₺, Çeyrek Altın 667.5₺, Altın (ONS) ise %0,97 yükseliş ile 1.859,24$ seviyelerinden işlem görüyor. 

Yükselişin Sebebi Ne?

Doların azalan volatilitesi ve bir süredir aynı seviyelerde seyretmesiyle, gram altın fiyatlarında yönü, ons altının fiyatları belirlemeye başladı. Yatırımcının güvenli ve riski az olarak gördüğü altına yöneliminin de artmasıyla altın fiyatlarında yükselişler yaşandı ve artış hala devam ediyor. Birçok ekonomist ABD’de yaşanan Koronavirüs vakalarındaki artışın da bu yükseliş ile doğrudan bağlantısı olduğunu düşünüyor. ABD doları yerine yatırım olarak altını tercih edenlerin sayısı artıyor. Yükselişin bir diğer nedeni olarak ise ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı açıklamalar olarak görülüyor. Yükselişe, ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlikler sebep olmuş olabilir.

Yükseliş Devam Eder mi?

Altında yaşanan bu yükselişte koronavirüse karşı artırılan likidite, ABD’deki vaka artışları ve salgında yaşanması beklenen ikinci dalga endişeleri de etkili oldu. Salgın ile birlikte başlayan yükselişte rekorlarını yenileyen altın, bu günlerde yine rekor seviyelere koşuyor. Dolar/TL pek hareketli olmasa da ons altında yaşanan yükseliş, gram altın fiyatlarına da yansıyor. Bu gün itibariyle 410 Türk Lirası seviyelerini test eden altında bir düzeltme yaşanması bekleniyor.

Koronavirüsün Etkileri

Donald Trump, dün açıklamalarında koronavirüs salgınının önce daha da kötüye gideceğini söyledi. Geçtiğimiz gün itibarıyle ABD’de vaka sayısı 4 milyon seviyelerine dayanırken ölü sayısı 140 bini aştı. Aynı zamanda ABD’nin Alaska Yarımadası’nda gece 23.12’de 7.8 şiddetinde bir deprem oldu. Depremden sonra yapılan tsunami uyarısı ise birkaç saat sonra kaldırıldı. Anlaşıldığı üzere Amerika zor günlerden geçiyor.

 

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner