Yükleniyor...

Altın Yükselişte! Bitcoin Fiyatı için Beklenen Artış Yolda mı?

31 Aralık tarihinde başlayan ve halen hızla yayılarak tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınından dolayı hisse senetleri, değerli metaller ve Bitcoin ile birlikte diğer kripto varlıklar ciddi bir çöküş yaşadı.

Bitcoin yukselis geliyor mu kopya

31 Aralık tarihinde başlayan ve halen hızla yayılarak tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınından dolayı hisse senetleri, değerli metaller ve Bitcoin ile birlikte diğer kripto varlıklar ciddi bir çöküş yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugün ise birçok hisse senedi endeksinin yükselişi sınırlı kalırken, geleneksel piyasalarda güvenli liman olarak kabul edilen altın ciddi bir yükseliş yaşadı. Şimdi ise bir sonraki yukarı yönlü sıçramayı yaşayacak varlık Bitcoin mi sorusu akıllara geliyor.

Küresel pandeminin etkilerinden dolayı ortaya çıkan rekor kayıplar ve bunlara bağlı yaşanan panik satışlarından sonra piyasalar yavaş yavaş düzeltme yapmaya başladı. Bugün ilk olarak S&P 500 ve Dow Jones borsaları açılış ile birlikte hisse senedi endekslerini maksimum boyuta taşıdılar. Borsa ile birlikte geçtiğimiz hafta ciddi düşüş yaşayan altında bugün oldukça değer kazandı.

Ülkeler tarafından alınan ekonomiyi kurtarma önlemleri neticesinde görüntü pozitif olsa da, özellikle Amerika’nın dolar basmaktaki ısrarı ciddi anlamda bir enflasyona sebep olacak. Bunu bilen yatırımcıların da göreceli kıtlığı sebebi ile altına olan ilgileri her geçen gün artmakta.

Bitcoin’in de sınırlı sayıda olması sebebi ile altın ile benzerlik göstermekte ve birçok kişi tarafından da dijital altın olarak adlandırılmakta. Ayrıca Bitcoin’de sınırlı sayıda olduğu için deflasyonist yapıda. Bu sebeplerden ötürü giderek daha fazla fiat para biriminin piyasaya sürülmesi ile birlikte değerleri düşer ve doğal olarak da bu durum Bitcoin fiyatında yükselmelere sebebiyet verir.

Bitcoin’in yaklaşan yarılanma etkinliği koronavirüs salgını sebebi ile biraz daha gecikebilir. Ancak iki aydan kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi yüksek ihtimal olarak görülüyor. Arzın azalması ile lider kripto varlığın değerinin de artması bekleniyor.

Tabi ki koronavirüs gibi siyah kuğu olayı olarak adlandırılan bir olay sonrası ekonomilerin tam olarak nasıl tepki vereceği ve ne kadar hasar alacağı tahmin edilemiyor. Bitcoin ise yüksek riskli, spekülatif bir varlık olduğundan dolayı, bu tür bir kaos ortamından nasıl çıkacağına dair birçok farklı görüş var. Bazı kesimler kripto varlıkların daha fazla ilgi görüp yükseleceğini belirtirken, diğer kesim ise böyle bir kriz ortamında Bitcoin’in sıfırlanabileceğini belirtiyor.

Bitcoin kanadında yaşanan bu son artışlar olumlu olarak karşılansa da, lider kripto varlığın önünde güçlü bir direnç yer alıyor. Boğaların bu direncin kırılması için daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor. Direncin kırılamaması durumunda ise Bitcoin’in kısa vadede tekrardan bir düşüş yaşayacağı yönünde ortak görüş var.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x