Yükleniyor...

Amerika’da Kripto Reklam Yatırımları Düştü

Kripto para piyasası uzun süreli bir ayı piyasası yaşıyorken, kripto reklam endüstrisi de bu durumdan büyük bir darbe almış durumda.

Amerikada Kripto Reklam Yatirimlari Dustu

Kripto para piyasası uzun süreli bir ayı piyasası yaşıyorken, kripto reklam endüstrisi de bu durumdan büyük bir darbe almış durumda. Son verilere göre, Amerika’daki kripto reklam bütçesi 85 milyon dolardan 36 bin dolara kadar düştü.

Sadece birkaç ay önce, kripto reklamları her yerde görülebiliyordu. Time Square‘den Londra metrolarına, NFL ve Futbol ligleri gibi büyük spor etkinliklerine kadar kripto para reklamları hiçbir zaman olmadığı kadar göz önündeydi. Matt Damon, LeBron James, Tom Brady ve Snoop Dogg gibi ünlü isimler de bu reklamlarda boy gösterdi.

Kripto Reklam Bütçeleri Daraldı

Küresel finansal piyasa krizi ve devam eden ayı piyasası, kripto para reklam yatırımlarının ciddi oranda azalmasına neden oldu. Son verilere göre Coinbase, FTX ve Crypto.com gibi büyük şirketlerin son birkaç ayda pazarlama bütçelerini önemli ölçüde kıstığı görüldü. 

Bu yıl şubat ayında gerçekleşen Super Bowl sırasında, Amerika’daki kripto endüstrisi, pazarlama ve reklam için 84,5 milyon dolardan fazla harcamıştı. Haziran ayında ise bu rakam 3 milyon dolara düştü. Geçtiğimiz ay ise Amerika’da kripto reklamlarına yapılan toplam harcama yalnızca 36.000 dolar olarak kaydedildi. Bunun Ocak 2021’den bu yana en düşük miktar olduğu söyleniyor. 

kripto reklam

Pazarlama uzmanlarına göre, kripto şirketleri reklam pazarından tutarlı getiriler beklememeli. Uzmanlara göre piyasadaki fiyatlar düştüğünde veya bu alanda dolandırıcılık ve hack olayları gibi yasa dışı faaliyetler arttığında, kullanıcılar yatırım yapmak konusunda tereddüt eder geliyor. Bu da pazarlama yatırımlarından elde edilebilecek potansiyel getirileri etkiliyor. Uzmanlar, bu alanda yatırım ve getirilerin yeniden yükselmesi için popüler borsalardaki tasfiyenin önemli ölçüde azalması gerektiğine inanıyor. 

Kripto reklamlarının tekrar yüksek seviyelere ne zaman döneceği belli değil. Bununla beraber yatırımlar ve kullanıcı aktifliği tekrar eski seviyelere yükselmedikçe, kripto para pazarlamasında bu kadar büyük harcamaları bir süre daha göremeyebiliriz. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner