Yükleniyor...

Amerikalı Makamlar Suç Örgütlerinin Kripto Paraları Kullandığı Görüşünde

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı makamlar uyuşturucu kartellerinin ve diğer uluslararası suç örgütlerinin kara para aklama konusunda yardım almak için giderek daha fazla kripto paraları kullanmaya yöneldiklerinden endişe duyuyor.

Kara Para Aklama Kripto Paralar

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı makamlar uyuşturucu kartellerinin ve diğer uluslararası suç örgütlerinin kara para aklama konusunda yardım almak için giderek daha fazla kripto paraları kullanmaya yöneldiklerinden endişe duyuyor. ABD Ulusal Güvenlik Soruşturması Dairesi’nden Janice Ayala suçluların kara para aklamak için son zamanlarda kripto para kullanımlarında önemli bir artış olduğunun altını çiziyor. Amerika Birleşik Devletleri makamları, suç örgütlerinin Çin’den ithal edilen ve kara para aklama sürecini düzene sokan çok sayıda ticari mal nedeniyle Çin ve Asya havayollarını kullanmaya doğru yoğunlaştıklarına inanıyor.

Kripto Paraların Yasadışı Kullanımı Hala Çok Düşük

Asia Times gazetesi, kara para aklama konusunda kripto paraların kullanımının halen çok düşük seviyede olduğunu öne sürüyor. ABD İlaç Enformasyon Ajansı (DEA), kripto paraların kara para aklama konusundaki kırılganlığının nasıl ortaya çıkmaya devam ettiği konusunda ise uyarıyor. 2017 Ulusal Uyuşturucu Tehditini Değerlendirme Raporu’nda sınır ötesi suç örgütlerinin yasadışı gelirleri uluslararası olarak kolayca transfer etmelerini sağlayan Bitcoin ve diğer sanal para birimleri kullandıkları belirtiliyor.

Ajans, sınır ötesi suç örgütlerinin dünyadaki meşru işletmeler ve kurumlarda uzun ömürlü olması ve artan benimsenme oranından dolayı Bitcoin’e yöneldiği görüşünde. Bununla birlikte Demokrasiler Savunma Vakfı’ndan Yaya Fanusie, Asia Times’a kripto paralar kullanarak organize suçlarla ilgili delillerin sayısının çok az olduğunu söyledi. Fanusie, henüz kripto para birimleri kullanan Meksikalı uyuşturucu kartellerinin arkalarında bu konuda çok fazla kanıt bırakmadıklarını ekliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x