Yükleniyor...

ATH (All Time High) Nedir? Kriptoda ATH Ne Demek?

İngilizce "All Time High" kelimesinin karşılığı olan ATH bir kripto para biriminin tüm zamanlardaki en yüksek seviyesi anlamına gelmektedir.

kripto ath nedir

İngilizce “All Time High” kelimesinin karşılığı olan ATH bir kripto para biriminin tüm zamanlardaki en yüksek seviyesi anlamına gelmektedir. ATH kriptoda tıpkı ATL nedir? sorusunun yanıtı gibi en çok araştırılan terimler arasında yer almaktadır.

ATH

ATH (All Time High) Nedir, Ne Demek?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ATH açılımı kripto para piyasasında “All Time High” anlamına gelir. “All time” tüm zamanlar anlamına gelir, “high” ise yükseklik demektir. Bu, bir kripto para biriminin piyasa değerinin tarihteki yani tüm zamanlardaki en yüksek seviyesi anlamına gelir ve alım satım işlemleri için öngörü geliştirmeye yarar. Örneğin, Bitcoin’in ATH değeri, tarihteki en yüksek fiyatıdır. Bu değer zaman içinde değişebilir ve genellikle piyasaların güncel durumuna göre belirlenir.

İster coin olsun ister token, kripto varlıkların piyasa değerinin belirlenmesi, genellikle o para biriminin piyasada işlem gördüğü borsalar aracılığıyla gerçekleşir. Bir kripto para biriminin fiyatı, o para biriminin piyasada talep gördüğü ve satılmaya çalışıldığı zaman belirlenir. Bu nedenle, bir coin’in piyasa değeri zaman içinde değişebilir ve genellikle piyasaların güncel durumuna göre paralel olarak etkilenir. All Time High kendi başına bir ticaret stratejisi geliştirmek için kullanılmamalıdır. Ancak dikkate alınması gereken araçlardan biridir.

ATH’yi Etkileyen Faktörler

Piyasada bir kripto para biriminin fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler hem en düşük fiyat seviyesinde hem de en yüksek fiyat seviyesinde rol oynar. Kripto paralarda ATH’yi etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kripto para biriminin teknik özellikleri
  • Kullanım amaçları
  • Piyasada bulunan miktarı
  • Diğer ekonomik faktörler

Bu nedenle, bir kripto para biriminin piyasa değerinin belirlenmesi konusunda kesin bir yöntem yoktur ve piyasaların güncel durumuna göre değişebilir.

all time high

ATH Nasıl Hesaplanır?

Kripto paralarda ATH hesaplaması yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Çünkü satın alınması planlanan coin’in ya da token’ın yükselebileceği potansiyel bu en yüksek seviyeden görülmüş olur. Peki, bir kripto paranın ATH yaptığı nasıl anlaşılır?

Bir kripto para biriminin fiyat analiz grafikleri incelendiğinde en yüksek seviyeyi gördüğü noktalar o coin’in ATH’si olmuş olur. Elbette tüm zamanların grafik incelemesi epey zahmetli olacaktır. Dolayısıyla CoinGecko ve CoinMarketCap gibi siteler üzerinden ilgili coin aranarak ATH bilgisi edinilebilir.

borsada ath

Borsada ATH Nedir?

Kripto paralarda olduğu kadar borsada da ATH terimi ve anlamı sıkça araştırılıyor. Bilindiği üzere borsa, bir ülkede finansal varlıkların alınıp satıldığı, düzenlenmiş bir piyasadır. Örneğin, hisse senetleri, tahviller, emtialar gibi çeşitli finansal varlıklar borsada alınıp satılır.

ATH ise yukarıda da belirtildiği gibi “All-time high” kelimesinin kısaltılmış hali olup, Türkçe’de “tüm zamanların en yüksek değeri” anlamına gelir. Borsada ATH nedir, yani “tüm zamanların en yüksek değeri” ne demektir? Bu terim, bir finansal varlığın piyasa fiyatının belirli bir zaman aralığı içinde tarihi zirvesine ulaştığı anlamına gelir. Örneğin, bir şirketin hisse senedinin fiyatının geçmişte hiç olmadığı kadar yüksek olduğu bir noktaya ulaştığı zaman, hisse senedi ATH noktasına ulaşmış olur.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x