Neden Bitcoin?

Neden Bitcoin? Bu sorunun cevabını merak ediyor olmanız oldukça normal. Daha önce “Bitcoin Nedir” sorusunun cevabını vermiştik. Bugün de “Neden Bitcoin?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bitcoin’le ilgili bilgileri ve Bitcoin’i normal yaşantımızda nasıl kullanabileceğimiz gibi bilgileri öğrenmiş bulunuyoruz. Gördüğünüz üzere, Bitcoin kullanıcılarına ekonomik bağımsızlık veren, alışverişlerinde hız ve güvenlik kazandıran bir para birimi.

Şimdi dilerseniz tüm bu anlattıklarımıza özet niteliğinde “Neden Bitcoin?” sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Bitcoin Çok Hızlıdır

Örnek olarak elinizdeki çeki bozdurmak için bankaya gittiğinizde, banka bu paranın güvenilir bir kaynaktan geldiğini araştırmak zorunda olduğundan sizi bir hayli süre bekletir. Buna ek olarak, uluslararası para transferleri ve ödemeler sürekli gecikme yaşamakta ve insanların canını sıkmaktadır.

Tabiki de seçim size ait. Ancak bu sürecin bankalardaki süreçlerden çok daha hızlı olduğu açıkça görülüyor.

Bitcoin Ucuzdur

“Benim banka işlemlerim de oldukça hızlı gerçekleşmekte”  dediğinizi duyar gibiyim. Bu doğru olabilir, fakat bu ayrıcalığa kavuşmak için belirli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bitcoin’de gerçekleştirdiğiniz işlemlerde herkesin bu ayrıcalığa hiçbir ücret ödemeden sahip olduğunu bildirmekte fayda var. Bu ayrıcalık sizin için ve Bitcoin ile ödeme kabul eden tüccarlar için harika bir özellik. Üstelik Bitcoin işlem ücretleri çok düşük olduğu gibi, bazı durumlarda ücretsiz işlemler de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Otoriteler Paranıza El Koyamaz

Bitcoin’in merkezi bir para birimi olmamasından dolayı, otoriteler tarafından paranıza el konulması için hiçbir ihtimal yoktur. Yaptığınız işlerde ve sattığınız ürünlerde (illegal işler ve ürünler dahil) belli bir otoritenin para kaynağını araştırıp, o paraya el koyması mümkün değil. Bu bazı çevrelerce Bitcoin’lerin kötü yönde kullanılması konusunda teşvik olarak nitelendirilse de, paranın kaynağının takip edilememesi ve el koyulamaması, Bitcoin ile ticaret yapanlar için oldukça faydalı bir özellik.

Bilgileriniz, Ticaret Yaptığınız Tüccarlardan Çalınamaz

Kredi kartı ile alışveriş yaparken, tüm bilgilerinizi alışveriş yapacağınız platforma verdiğinizi daha öncelerde de farketmişsinizdir. Verdiğimiz bu bilgilerin çalınma olasılığı oldukça yüksek ve çalınıyor da.

Neden Bitcoin? Çünkü Bitcoin işlemlerinde kartınızla ilgili gizli bilgilerinizi vermenize gerek yok. Bunun yerine Bitcoin iki anahtar kullanmakta: public key (halka açık anahtar) ve private key (gizli anahtar). Herkes size ait olan public key bilginizi görüntüleyebilir, fakat private key bilgilerinize ulaşamaz. Bitcoin gönderirken, public key ve private key bilgileriniz ile ve matematiksel bir fonksiyonu uygulayarak  giriş yaparsınız. Bu bilgiler sayesinde işlemin sizin tarafınızdan gönderildiğine dair bir sertifika yaratılır. Private key bilgilerinizi halka açık bir ortamda paylaşmadığınız sürece, güvendesiniz demektir.

Bitcoin Enflasyonel Değildir

Bitcoin, enflasyon sorununa bir çözüm getirmiş. Bitcoin üreticileri (miner) toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretebilmekte. Bu da piyasadaki Bitcoin’in miktarını kontrol edebilmek için bir kolaylık sağlıyor.

Bitcoin’deki Gizliliğinizi Siz Yönetirsiniz

Birçok kez, insanların bizim ne satın aldığımızı bilmelerini istemeyiz. Bitcoin tamamıyla size istediğiniz gizliliği sunan bir para birimidir. Öte yandan ise “Bitcoin nedir ?” yazımızda bahsettiğimiz gibi saydam özelliğe sahiptir. Yapılan işlemler (kişi bilgileri gözükmeksizin) Bitcoin işlem ağı (Block Chain) tarafından bilinmektedir.

Banka hesaplarından farklı olarak Bitcoin’de kişisel adreslerin kim tarafından tutulduğunu kimse bilmemekte. İçi görünür boş bir bardağı cüzdan olarak düşünün. Herkes içine bakabilir fakat kimse kimin olduğunu bilemez.  Fakat bazı insanlar pek de akıllıca olmayan bir yöntem ile sadece tek bir adres üzerinden para transferlerini yapmakta veya para transferlerini yalnızca tek adrese yollamaktadır. Bu bir risk oluşturur ve çevrimiçi olarak kimliğinizi zor da olsa ortaya çıkarabilir.