Yükleniyor...

Bitcoin’in En Büyük Müttefikleri Aslında Merkez Bankaları Olabilir

Birçok kişiye Bitcoin'in kelimenin tam anlamıyla dünyanın en değerli varlıklarından biri olduğunu açıklamak zordur.

btc and central banks

Birçok kişiye Bitcoin’in kelimenin tam anlamıyla dünyanın en değerli varlıklarından biri olduğunu açıklamak zordur. Sonuçta bir zamanlar “musluklar” aracılığıyla ücretsiz olarak verilen dijital bir varlık şimdi 7.000 doların üzerinde işlem görmektedir.

Yeni bir analiz, BTC’nin makro hareketlerinin arkasındaki potansiyel eğilimlerden birini ele aldı. Analiz, kripto para biriminin muhtemelen bu zamana kadarki en büyük rallinin eşiğinde olduğunu ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olacak olan 20.000 doları aşacağını gösterdi.

Merkez Bankaları Bitcoin’in En Büyük Müttefiki Olabilir

Merkez bankalarının tahvil ve diğer varlık sınıflarında olduğu gibi Bitcoin’i satın alma ihtimalleri düşük olsa da, kripto para birimi bu merkezi para otoritelerinden büyük ölçüde faydalanabilir.

Küresel bir makro riskten korunma fonu olan Pervalle Global’in kurucusu ve CEO’su Teddy Vallee, kısa süre önce aşağıdaki grafiği yayınladı.

Yatırımcı grafiği mükemmel olarak adlandırmasa da, dünya merkez bankalarının toplam aktif miktarı ( Fed, Japonya Merkez Bankası vb.) ile Bitcoin’in logaritmik ölçekteki değeri arasında potansiyel bir korelasyon olduğunu söyledi.

Örneğin, merkez bankası bilançoları 2018 başlarında düşmeye başladığında, kripto piyasası da aynı tarihlerde olmasa da düşmeye başlamıştı.

Öyleyse bu korelasyon neden önemli?

Koronavirüs krizinin başlamasından bu yana, merkez bankaları ekonomi vitesini artırdı ve ekonomiyi kurtarmak için trilyonlarca dolar bastı. Sadece Fed’in bilançosu son iki ayda 2 trilyon dolar arttı.

Grafikteki eğilim sonucu Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların üzerine çıkması muhtemeldir. Merkez bankası bilançolarının değeri, kripto para piyasası zirveye çıktıkça son yüksek seviyesini aşmaktadır.

Kripto araştırma şirketi Delphi Digital’in kurucu ortağı Kevin Kelly, bilançoların büyümesindeki bu hızlanmanın “ Bitcoin için boğa” olduğunu yazdı.

Mükemmel Bir Grafik Değil, Ama Argüman Mantıklı

Bazıları bu iki metrik arasındaki korelasyonun gerçek değil sahte olabileceğini iddia ettiler.

Ancak analistler özellikle şu anda gördüğümüz miktarlarda merkez bankası varlık alımının, yukarıda belirtilen korelasyonun var olup olmadığına bakılmaksızın Bitcoin için kesin olarak olumlu olduğunu söylemektedirler.

Bir Wall Street yatırımcısı olan Dan Morehead şunları belirtti:

“Hükümetler kağıt para miktarını artırdıkça ve para miktarında bir artış olmaması durumunda, hisse senetleri ve gayrimenkul gibi sabit miktarlarda olan şeyleri satın almak daha fazla kağıt paraya mal olacak. Sonuç olarak altın, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi diğer şeylerin fiyatını da şişirecek.”

Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz da bu fikri destekledi. CEO Bloomberg’e, yaklaşmakta olan ekonomik krizde itibari paranın aksine, kıt bir varlık olarak yükselme potansiyeli nedeniyle BTC’yi bir “makro silah” olarak gördüğünü söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner