Elon Musk, Twitter'ın Sansür Dosyalarını İfşaladı • Coinkolik
Yükleniyor...

Elon Musk, Twitter’ın Sansür Dosyalarını İfşaladı

Elon Musk, Twitter'ın Joe Biden ve ekibi tarafından sansür amacıyla yoğun bir şekilde kullanıldığına dair belgeleri ifşaladı.

Elon Musk Twitterin Sansur Dosyalarini Ifsaladi

Elon Musk, Twitter‘ın Joe Biden ve ekibi tarafından sansür amacıyla yoğun bir şekilde kullanıldığına dair belgeleri ifşaladı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, satın aldığı Twitter‘ın geçmişte sansür amacıyla kullanıldığına dair dosyaları ifşaladı. ABD‘de Demokratlar olarak bilinen siyasilerin, Twitter aracılığıyla propaganda yürüttükleri ortaya çıkartıldı. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan sosyal medya akımında, Twitter öne çıkan şirketlerden birisi oldu. Küresel çapta kitleye erişen platform, engeller olmadan iletişim kurulmasının önünü açtı. Anında fikir belirtme ve bilgi oluşturma gibi özelliği bulunan platformun, zamanla propaganda aracına dönüşmesi de gözden kaçmadı. Politikacıların zamanında kullandığı geleneksel propaganda araçları, günümüzde sosyal medyalara evrildi. Ancak Elon Musk, Twitter tarafında dönen olayları ifşalayarak gündemi sarstı.

Elon Musk İfşaladı: Twitter Joe Biden için Sansür Uygulamış

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Twitter kullanıcısı Matt Taibbi‘nin dosyalar paylaşımına, Elon Musk‘tan onay niteliğinde bir retweet geldi. Taibbi, Musk‘tan aldığı dosyaları dökümanlar halinde paylaştı.

Twitter Dosyaları adlı paylaşım serisinde, Demokratlar olarak bilinen Joe Biden ve ekibinin sansür uyguladığı ortaya çıkartıldı. Küresel çapta büyüyen platform, finansal dolandırıcılık ve spam gibi konular için engellemeler getirdi. Bu yeni tasarım 2020 yılında, Demokratlar yoğun bir şekilde kullanılan sansür sistemine dönüştü.

Taibbi‘ye göre, zaman içinde engelleme sistemi daha fazla kullanım alanı bulmaya başladı. Dışarıdan kişiler, platform çalışanlarına mailler yollayarak manipüle talebinde bulundu. 2020 yılına gelindiğinde bu durum, tweet silme ve hesap kapatma noktasına kadar geldi.

Twitter şirketinden bir kişi, başka bir çalışana “Biden ekibinden incelenecek çok şey var” şeklinde bir mail gönderdi. Karşı mailde, “İşlendi” yanıtı geldi. Bu durum, ünlüler veya anonim hesapların Biden ekibinin talebiyle platformdan uzaklaştırıldığını öne çıkardı.

Twitter sansur uygulamasi

Taibbi‘ye göre, Twitter‘ın kitlesel propaganda gücüne ABD‘nin iki siyaside erişebiliyordu. 2020 yılında, hem Donald Trump‘ın hem de Joe Biden‘ın talepleri yerine getirildi. Platform, iki siyasi tarafın da isteklerini alıyor ve yerine getiriyordu.

Twitter Dengesi Demokratlara Kaydı

Dosyaları paylaşan Matt Taibbi, sistemin dengeli yürütülmediğini ve temaslar ile işlendiğini belirtti. Twitter, ezici bir üstünlük ile Demokratlara daha yakın olmaya başladı. Bu sayede daha fazla talep geliyor ve bunlar hızlıca yerine getiriliyordu.

Birçok eski üst düzey yöneticinin de onayladığı sansür sistemi, içerik denetlemenin kötüye kullanılmasıyla gerçekleştirildi. Gündeme bomba etkisi yaratan olay ise, başkanlık yarışında Joe Biden ekibinden gelen talep oldu. 2020 yılında küresel basında yankı bulan Hunter Biden olayı da ifşalandı. Joe Biden‘ın oğlu olan Hunter Biden‘ın, dizüstü bilgisayarının içeriğinden sızdırılan bir haber gündeme düşmüştü. Taibbi, Twitter’ın bu habere yönelik tüm paylaşımları platformdan kaldırdığını ifşa etti.

hunter biden sansur

Taibbi, çocuk pornografisini önlemek için geliştirilen algoritmanın bile Hunter Biden olayını kapatmak için kullanıldığını belirtti. Twitter‘ın uyguladığı bu yoğun sansür, Demokratların talebi üzerine geldi.

Ayrıca dönemin Beyaz Saray sözcüsü Kaleigh McEnany‘nin, bu haberle ilgili tweet attığı için hesabının kapatıldığı da iddia edildi. Taibbi’ye göre bu sansür, Biden haberini izinsiz erişimle elde edilmiş materyal olarak değerlendirdi.

McEnany, Twitter’ın Demokratların gerçekleri gizlemesine yardımcı olduğunu iddia etti. Tüm bu paylaşımlar, Elon Musk‘ın olayları onaylamasıyla körüklendi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x