Yükleniyor...

Emniyet Güçleri de Bitcoin’i Öğrenmeli!

İnternet ortamında uyuşturucu satan bir adamı mahkum eden polis memuru Phil Ariss, dört yıldır kripto para suçlarıyla alakalı ders veriyor.

emniyet güçleri bitcoin öğrenmeli

İnternet ortamında uyuşturucu satan bir adamı mahkum eden polis memuru Phil Ariss, dört yıldır kripto para suçlarıyla alakalı ders veriyor.

İngiltere’nin Leicestershire kenti polisi, 18 Nisan’da darknet satıcısı Paul Johnson’un şubat ayında tutuklanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Johnson sekiz yıl hapse mahkum edildi ve çevrimiçi uyuşturucu satmaktan 2,5 milyon dolardan fazla para kazandığına inanılıyor. Leicestershire polis memuru çavuş Phil Ariss, “dijital medya müfettişlerinin memurlara eşlik ettiğini” belirterek, yaklaşık 375 bin 300 dolarlık kripto varlığına el konulduğunu dile getirdi.

Kripto Para Konusunda Uzmanlaştı

Ariss, 2016’da East Midlands Özel Operasyonlar Birimi Siber Suçlar Ekibi’ne ve daha sonra 2018’de Ulusal Polis Baş Konseyi (NPCC) Siber Suç programına katıldığından beri ağırlıklı olarak kripto para ile uğraştı. “Gittikçe daha fazla suçlu Bitcoin ve diğer finansal gizlilik yöntemlerini kullanmaya yöneldiğinde, nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmek önemli” diyen Ariss, “Memurları ve personeli düzenli olarak bu konuda eğitiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ariss, polisliğe ilk başladığında sanal para birimlerinde uzman hale geleceğini hiç düşünmediğini ifade etti. Arris, şunları söyledi:

“Anonim kalmaya çalışmak için suçluların bunu nasıl kullandıkları hakkında çok şey öğrendim. Sadece yasa dışı uyuşturucu pazarında değil, siber suç, dolandırıcılık ve şantaj gibi diğer alanlarda da kullanılıyor.”

Geçen ay, İngiltere polisi, son iki yıl boyunca ulusal olarak 562 adet Bitcoin (BTC) şantaj dolandırıcılığı olayının meydana geldiğini açıkladı. Bu rakamlar da genel olarak dünya çapında polis kuvvetlerinin kripto paralar hakkında eğitimden geçmeleri gerektiğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner