Yükleniyor...

Euler Finance, 196 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Ethereum tabanlı borç verme protokolü Euler Finance, 196 milyon dolarlık bir kredi saldırısının kurbanı oldu.

Kripto Cuzdani Kullanicilari Hack Saldirisina Ugradi

Ethereum tabanlı borç verme protokolü Euler Finance, 196 milyon dolarlık bir kredi saldırısının kurbanı oldu. 

Euler Finance, yüz milyonlarca dolar değerinde merkeziyetsiz stablecoin ve sentetik ERC-20 token’larının çalındığı bir kredi saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Ethereum tabanlı gözetimsiz borç verme protokolü Euler Finance, 13 Mart’ta yaşadığı saldırı sonucunda milyonlarca DAI, USDC, staked Ethereum (StETH) ve Wrapped Bitcoin (WBTC) kaybettiğini açıkladı. 

Saldırgan, Fonları Aktarmak İçin Multichain Köprüsünü Kullandı

Veri analitik platformu Certik’in sunduğu verilere göre saldırgan, toplam 196 milyon dolar değerinde varlığı ele geçirdi. Veriler, merkezi olmayan stablecoin DAI’de yaklaşık 43 milyon ve Wrapped ETH’de (wETH) yaklaşık 93.800 dolar çalındığını gösteriyor. Devam eden saldırı daha şimdiden 2023’ün en büyük hack saldırısı haline geldi. 

Kripto analiz firması Meta Seluth, saldırganı bir ay önce meydana gelen deflasyon saldırısıyla ilişkilendirdi. Bugün gerçekleştirilen hack olayında saldırgan, fonları BSC’den Ethereum’a aktarmak için Multichain köprüsünü kullandı. 

Euler Finance, geçtiğimiz yıl FTX, Coinbase, Jump Crypto, Jane Street ve Uniswap gibi şirketlerin katılımıyla gerçekleşen bir fonlama turunda 32 milyon dolar toplamıştı. 

Euler Finance, likit stake türevleri (LSD’ler) hizmetleri sunmasıyla oldukça popüler hale geldi. LSD’ler, stake edenlerin ETH gibi stake edilmiş kripto varlıkları için likiditenin kilidini açarak potansiyel getirilerini artırmalarını sağlayan nispeten yeni bir token türüdür. Şu anda LSD’ler, merkezi finans protokollerinde kilitli toplam değerin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x