Yükleniyor...

F2Pool, Ardışık Altı Blok Çıkararak Bitcoin’in Güvenlik Tartışmalarının Fitilini Ateşledi

Tek bir madencilik havuzu, Bitcoin ağında ardışık altı blok çıkarmayı başardı ve bunun güvenlik için bir açık mı yoksa olası bir tesadüf mü olduğu sorusunu gündeme getirdi?

f2pool ardisik alti blok cikararak guvenlik tartismlarinin fitilini atesledi

Tek bir madencilik havuzu, Bitcoin ağında ardışık altı blok çıkarmayı başardı ve bunun güvenlik için bir açık mı yoksa olası bir tesadüf mü olduğu sorusunu gündeme getirdi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in (BTC) güvenliği hakkındaki sorular, F2Pool madencilik havuzunun 630804 ila 630809 blok numaralarını kapsayan BTC blok zincirinde altı ardışık blok çıkardığı 18 Mayıs’ta ortaya çıktı. Birçok borsa ve diğer Bitcoin ile ilgili hizmetler, fonları çıkarmadan önce sadece üç teyit istemesinden dolayı bazı kullanıcılar Bitcoin’in hala yeterince güvenli olup olmadığını sorguluyor.

Madencilik karma gücü merkezileşiyor mu?

Daha önce bildirdiğimiz üzere geçen haftaki Bitcoin yarılanma etkinliğinden bu yana ağdaki hash oranı %30 düştü. Bunun nedeni büyük ölçüde madencilerin ödüllerinin azalması, madenciliğin daha eski makinelerde kârsız hale gelmesi ve marjların zaten sıkı olması olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte, bu karma ağda rakip havuzlar arasındaki dağılım genel olarak dengeli bir şekilde devam ediyor. F2Pool açıkça en büyük madencilik havuzu olmasına rağmen, genel hashrate’in %20’sinden daha azını oluşturmakta. Ağa bir saldırı düzenlemek için ise bu oranın %51 seviyesinde olması gerekiyor.

Teknik olarak F2Pool, önceki bloklardan birine kendi lehine işlemler ekleyebilse ve bir şekilde bundan yararlanabilirse de, arka arkaya altı blok çıkaracağını tahmin etmenin hiçbir yolu yok.

Her şey sadece bir olasılık örneği olarak tanımlanabilir. Bir madeni parayı altı kez atarsanız, altı kez tura almanız pek olası değildir. Fakat bir madeni parayı uzun aralıklar ile tekrar tekrar atarsanız, altı turadan oluşan bir seriye tanık olma olasılığınız artar. Bu durumun ne zaman gerçekleşeceğini bilemediğiniz için de böyle bir bahisten kâr etme durumunuz da oldukça düşük. Benzer şekilde, F2Pool’un da bu tesadüften kar elde etmesinin bir yolu gözükmüyor, çünkü bu durumun yaşanacağını bilmeleri neredeyse imkansız.