Yükleniyor...

Facebook’un Libra’sının CEO’sundan Ödeme Sistemleri İçin Blockchain Önerisi

Facebook'un kripto para projesi Libra'nın CEO'su David Marcus, kaleme aldığı bir blog yazısında Facebook'un hamlesini haklı çıkartmaya çalıştı.

Facebook Libra David Marcus

Facebook’un kripto para projesi Libra’nın CEO’su David Marcus, kaleme aldığı bir blog yazısında Facebook’un hamlesini haklı çıkartmaya çalıştı. Marcus, sistemlerini mevcut bankacılık raylarının üzerine inşa etmenin maliyeti düşürmeyeceğini veya finansal hizmetler sistemini kitlelere açmayacağının altını çiziyor.

Mevcut bankacılık sisteminin sıkıntılı ve modası geçmiş olduğuna dikkat çeken Marcus, şunları belirtiyor:

“Bankalar birbirleriyle verimli bir şekilde bağlantı kurmayan bölümlenmiş ağlar oluşturuyorlar. Bu nedenle, banka hesapları arasında para taşımak, yüksek işlem maliyetleri gerektiren çok sayıda aracı kuruluşu gerektiriyor.”

Bununla birlikte Marcus’a göre Libra dünya çapındaki cüzdanları ile aracıları saf dışı bırakarak inanılmaz derecede düşük maliyetle para aktarımı sağlayacak:

“İnsanlar para göndermek ve almak istediklerinde daha kolay faydalanacaklar. Modern dijital para ve finansal hizmetlere erişimin engeli büyük ölçüde azaltılacak. Milyarlarca kişi bu temel hizmetlere ve dünya ekonomisine erişebilecek.”

Sosyal medya devi Facebook’un kripto para projesi Libra’yı duyurmasından bu yana birçok şirket mevcut bankacılık altyapısı yerine Blockchain üzerine kurulu bir ödeme sistemi oluşturma seçimini sorgular hale geldi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x