Yükleniyor...

Facebook Reklamları Yatırımcıları Yanıltıyor

MoneySavingExpert.

facebook reklamlari ve olumsuz etkileri

MoneySavingExpert.com’un sahibi İngiliz Martin Lewis yaptığı açıklama yeni bir tartışmayı başlattı. Lewis: “Tüm birikimlerini Facebook’ta reklam veren hileli Bitcoin yatırım planlarına kaptırmış insanlar iflas ediyor. İflas eden bazı kişiler ise intihar ediyor.”

Facebook’u suçlayan Lewis, firmanın bu tarz hileli reklamları neden yayınladığına anlam veremediği söyledi. İnsanlar para kazanma umuduyla bu reklamlara tıklayıp yatırımlarını kaybediyorlar. Lewis, Nisan ayında Mark Zuckerburg’e reklam verenlerin herhangi bir kontrolden geçmediği gerekçesiyle dava açmıştı. Eğer davayı kazanırsa Bitcoin yatırım planı reklam kurbanlarının zararı firma tarafından karşılanacak.

Lewis, bu duyuru yapmasının ardından birçok kişi kendi hikayelerini e-posta olarak göndermiş. Lewis: “İnsanlar emeklilik fonlarını kaybediyor. Yine bu fonların kaybolması ile birlikte ailede büyük bir yıkım oluşuyor. Bu reklamların derhal kaldırılması gerekiyor.”

“İnsanlar bana sürekli olarak bu reklamlara tıkladıktan sonra hayatlarının nasıl değiştiğini anlatan mailler gönderiyorlar. Bu durumlardan dolayı ailesi yıkılan birçok kişi var.”

Lewis, Facebook’un reklam departmanına bu tarz sahte reklamları tespit edebilecek ve raporlayabilecek uzmanlar alması gerektiğini de tavsiye ediyor.

Mayıs ayında Facebook’un CTO’su Mike Schroepfer, ABD milletvekillerine bu dolandırıcıkların bertaraf edilmesine yönelik bir yüz tanıma özelliği başlatmayı planladıklarını belirtti. Ancak bu sistemin pratik olmadığı için rafa kaldırıldığı da gelen bilgiler arasında. Ocak ayında, Lewis dava açmadan önce kripto reklamları ve ICO’lar yasaklanmıştı. Şirket Haziran ayında bu kararı değiştirerek ICO’ların belirli hizmetleri tanıtmasına izin verme kararı aldı.

Facebook sözcüsü ise Lewis’in davasından sonra çevrim içi güvenlik departmanında ki çalışanları iki katına çıkardıklarını ve artık böyle durumların yaşanmayacağını belirtti.

Coinkolik Yorumu

ICO’lar Bitcoin için önemli olsalar da bu oluşumların içine art niyetli insanların sayısı da oldukça fazla. Bu ICO’lar dikkat çekici reklamlar vererek deneyimsiz yatırımcıları aldatıyorlar.

Bu tarz durumlar Facebook’a zarar verdiği gibi kripto paralara da büyük zarar vermekte. Facebook bu olayla birlikte artık halkın karşısında ki güvenini çoktan kaybetti. Bitcoin topluluklarının ve geliştiricilerin bu tarz ICO’lara önlem alması şart.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x