Yükleniyor...

Facebook’un Stablecoin Projesi Libra İçin Tarih Verildi

Financial Times tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Facebook'un dolar destekli Libra stablecoin projesi Ocak 2021'de başlatılabilir.

facebook un stablecoin projesi libra icin tarih belli oldu

Financial Times tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Facebook’un dolar destekli Libra stablecoin projesi Ocak 2021’de başlatılabilir.

Sürekli olarak düzenleyicilerin eleştirilerine maruz kalan Facebook’un stabilcoini Libra’nın, başlangıçta birden fazla fiat para biriminden oluşan bir sepete sabitlenmesi önerilmişti. Ancak ABD’deki ve yurtdışındaki düzenleyicilerin baskısının bir sonucu olarak bu öneri Nisan ayında proje liderleri tarafından geri çevrildi.

Proje liderleri daha sonra Libra’nın bir çoklu para birimi sepeti yerine, her biri bir fiat para birimine sabitlenmiş bir dizi stablecoin olarak piyasaya sürülebileceğini duyurdu. Şimdi ise Libra, FT’ye göre İsviçre finans düzenleyicisi FINMA’nın onayını bekleyen ABD doları ile 1:1 oranında desteklenen tek bir varlık olarak piyasaya sürülecek. Kaynaklarının adını vermeyen FT’ye göre, sepet ve kompozit içindeki diğer para birimleri daha sonra piyasaya sürülebilir.

Libra’nın Zorlu Süreci

Facebook, Haziran 2019’da küresel stabilcoin vizyonunu duyuran Libra projesini açıklamıştı. Proje, finansal istikrarı tehdit etme veya kara para aklamayı mümkün kılma potansiyeli hakkındaki endişeler nedeniyle dünya çapındaki düzenleyicilerin tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Sosyal medya devi, o yıl projenin yönetim kurulu olan Libra Derneği’nin kurulmasına yardım etti. Şimdi 27 üyesi var.

Projenin sınırlı biçimi, düzenleyicileri görece yatıştırmış durumda. Ancak düzenleyiciler hala dijital ödeme endüstrisini sıkıştırmaya ve gönderici ve alıcıları işlemlerinden sorumlu tutmaya devam ediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner