Yükleniyor...

Facebook’un Başı Beladan Kurtulmuyor: Diem Dava Edilebilir

Facebook’un kısa süre önce adını değiştirdiği kripto para birimi projesi, yeni adı Diem nedeniyle bir davayla karşılaşabilir

facebookun basi beladan kurtulmuyor diem dava edilebilir

Facebook’un kısa süre önce adını değiştirdiği kripto para birimi projesi, yeni adı Diem nedeniyle bir davayla karşılaşabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sosyal medya devi, zorluklardan kaçınmaya çalışırken bile tartışmalara yol açmaya devam ediyor. Facebook’un Libra adını Diem (Latince’de “gün” anlamına geliyor) olarak değiştirmesinden sadece bir hafta sonra, şirket aynı adı taşıyan Londra merkezli bir fintech uygulaması ile karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda Libra Derneği, projenin ismini yolundaki tüm düzenleyici engelleri aşmak için değiştirdiğini bildirdi.

Ancak, proje yine yanlış adı seçmiş gibi görünüyor. Yakın tarihli bir rapora göre, Diem ile aynı adı taşıyan bir mali uygulama Facebook ve ortaklarını telif hakkı nedeniyle dava etmekle tehdit etti.

Finans uygulamasının kurucusu ve CEO’su Geri Cupi yaptığı açıklamada, Facebook Libra Derneği’nin Diem adını seçtiğine dair haberler çıkınca “şaşkına döndüklerini” söyledi. Cupi, “Libra’nın eylemlerinden kaynaklanan kafa karışıklığının büyümemizi önemli ölçüde etkileyeceğinden endişe ediyoruz” dedi.

Cupi, yasal departmanın markayı korumak için harekete geçmeleri gerektiğini şiddetle ettiğini söyledi ve ekledi:

“Finansal hizmetlerde başka bir Diem olup olmadığını anlamak için Facebook’un çok fazla çaba sarf etmesi gerekmiyor… Muhtemelen -onları ezebiliriz, biz Facebook’uz- görüşünü benimsediler.”

Bunun Facebook’un ikinci benzer durumu olduğunu belirtmekte fayda var. Geçen yıl Libra projesini duyurulduktan kısa bir süre sonra Libra adlı İsrail merkezli bir sigorta şirketi, “Libra” ticari markasının tüm haklarına sahip olduğunu iddia eden bir bildirim göndermişti. 


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x